Adamstown claims Division One crown

By on July 23, 2014
Adamstown’s Zach Sherk swims the breaststroke at the Division One Swim Championships this past Saturday. (Photo by Cathy Chapis)

Adamstown’s Zach Sherk swims the breaststroke at the Division One Swim Championships this past Saturday. (Photo by Cathy Chapis)

A year ago, Adamstown swim team earned a first for the program when the Gators captured the Lancaster Summer League title.

This past Saturday, Adamstown earned another first when the Gators edged fellow heavyweight Woodridge, 725-716½ in a hard-fought, down-to-the-wire finish, to claim the Division One Swimming Championships at Skyline.

Sparked by two open relay record-setting performances, Adamstown claimed its initial team title in Division One and made itself the team to beat heading into leagues this coming weekend to be held at Manheim Pool.

The Adamstown boys 200 Open relay of Trent Groff, Kyle McElroy, Ryder Fisher and Collin Haines broke the Skyline pool record with a first place time of 1:39.87. And the girls 200 Open relay of Autumn Shaffer, Mackenzie Gring, Kate Cossitor and Morgan Haines set the Division One meet record with a first-place time of 1:51.64.

Ephrata also competed at the Division One meet and placed sixth in the team standings with 317.5 points.

Denver and East Cocalico, meanwhile, were at the Division Three Meet held at Lititz Springs Pool. East Cocalico scored 331 team points to place fifth, while Denver was right behind in the sixth position with 241 points.

Lititz Springs captured the Division Two title with a score of 729.5 points.

Top three place-finishers in each event at both division meets were as follows:

 

DIVISIONAL CHAMPIONSHIPS

DIVISION ONE

(at Skyline)

BOYS

8 & UNDER

25 FREE: 1. J. Myer, Ephrata, 16.88; 2. L. Hartz, Skyline, 17.93; 3. A. Pasewicz, Skyline, 18.35.

25 BACK: 1. B. Sipel, Woodridge, 20.59, T. Evans, Woodridge, 23.49; 3. L. Cox, 24.75.

25 BREAST: 1. T. Evans, Woodridge, 24.25; 2. J. Myer, Ephrata, 24.39; 3. L. Mendenhall, Ephrata, 27.60.

25 FLY: 1. B. Sipel, Woodridge, 19.63; 2. L. Hartz, Skyline, 20.18; 3. A. Troop, 20.18.

100 FREE RELAY: 1. Woodridge A, 1.19.01; 2. Skyline A, 1:21.00; 3. Overlook A, 1:24.62.

9-10

25 FREE: 1. S. Strieb, Adamstown, 15.29; 2. B. Stuhltrager, Woodridge, 15.56; 3. C. Freeman, Ephrata, 15.57.

25 BACK: 1. C. Corson, Adamstown, 17.73; 2. T. Lance, Woodridge, 17.74; 3. C. Freeman, Ephrata, 18.65.

25 BREAST: 1. T. Chedraoui, Ephrata, 21.18; 2. T. Lance, Woodridge, 21.46; 3. R. Gehman, Adamstown, 22.32.

25 FLY: 1. B. Stuhltrager, Woodridge, 16.62; 2. C. Corson, Adamstown, 16.73; 3. G. Krawizcki, Landisville 17.87.

100 FREE RELAY: 1. Woodridge A, 1:06.70; 2. Adamstown A, 1:07.77; 3. Ephrata A, 1:10.97.

11-12

50 FREE: 1. A. Waplinger, Overlook 28.66; 2. E. Eeckhout, Overlook, 29.13; 3. O. Campbell, Woodridge, 29.95.

50 BACK: 1. E. Gocotano, Overlook, 33.99; 2. Z. Sherk, Adamstown, 36.67; 3. Samuel Lutter, Mountville, 37.44.

50 BREAST: 1. E. Eeckhout, Overlook, 35.38; 2. Z. Sherk, Adamstown, 39.35; 3. N. Rucci, Woodridge, 40.27.

50 FLY: 1. A. Waplinger, Overlook, 32.24; 2. E. Gocotano, Overlook, 32.64; 3. O. Campbell, Woodridge, 33.50.

200 FREE RELAY: 1. Overlook A, 1:59.78; 2. Adamstown A, 2:11.08; 3. Woodridge A, 2:13.74.

13-14

50 FREE: 1. T. Lutter, Mountville, 26.05; 2. G. Cicala, Woodridge, 27.79; 3. A. Eyster, Landisville, 27.81.

50 BACK: 1. O. Lance, Woodridge, 31.93; 2. A. Fatta, Mountville, 32.40; 3. A. Eyster, Landisville, 32.52.

50 BREAST: 1. T. Lutter, Mountville, 34.65; 2. M. Ilgenfritz, Adamstown, 35.06; 3. G. Cicala, Woodridge, 35.13.

50 FLY: 1. A. Fatta, Mountville, 28.86; 2. A. Cliff, Overlook, 29.84; 3. A. Eyster, 30.60.

200 FREE RELAY: 1. Woodridge A, 1:55.56; 2. Overlook A, 1:55.85; 3. Skyline A, 1:58.81.

15 & OVER

50 FREE: 1. C. Cicala, Woodridge, 25.47; 2. T. Groff, Adamstown, 25.67; 3. C. Haines, Adamstown, 25.71.

50 BACK: 1. C. Haines, Adamstown, 30.14; 2. T. Russell, Overlook, 30.17; 3. K. McElroy, Adamstown, 30.40.

50 BREAST: 1. N. Beard, Woodridge, 32.14; 2. K. McElroy, Adamstown, 32.79; 3. D. Heckel, Woodridge, 33.37.

50 FLY: 1. R. Fisher, Adamstown, 26.86; 2. T. Groff, Adamstown, 27.40; 3. M. Hilt, Mountville, 27.91.

200 FREE RELAY: 1. Adamstown A, 1:39.87; T2. Mountville A, 1:44.08; T2. Woodridge A, 1:44.08.

GIRLS

8 & UNDER

25 FREE: 1. A. Bitner, Ephrata, 18.26; 2. E. Mosner, Woodridge, 19.11; 3. M. Arthur, Adamstown, 19.19.

25 BACK: 1. P. Rideout, Ephrata, 23.33; 2. L. Shultzabarger, Skyline, 23.58; 3. S. Eisenhofer, Adamstown, 24.49.

25 BREAST: 1. K. Elgin, Adamstown, 25.15; 2. E. Mosner, Woodridge, 26.34; 3. A. Oldac, Overlook, 26.71.

25 FLY: 1. A. Bitner, Ephrata, 20.84; 2. L. Artus, Woodridge, 21.59; 3. P. Rideout, Ephrata, 22.44.

100 FREE RELAY: 1. Adamstown A, 1:25.03; 2. Ephrata A, 1:26.20; 3. Mountville A, 1:28.83.

9-10

25 FREE: 1. E. Cherrie, Adamstown, 15.29; 2. C. Foltz, Mountville, 15.40; 3. A. Koger, Landisville, 16.48.

25 BACK: 1. I. Miller, Woodridge, 18.28; 2. K. Deraco, Mountville, 18.97; 3. E. Warfel, Skyline, 19.24.

25 BREAST: 1. K. Deraco, Mountville, 18.70; 2. K. Martz, Adamstown, 18.98; 3. K. Raasch, Skyline, 19.15.

25 FLY: 1. K. Raasch, Skyline, 16.00; 2. I. Miller, Woodridge, 16.20; 3. C. Foltz, Mountville, 16.53.

100 FREE RELAY: 1. Adamstown A, 1:05.64; 2. Woodridge A, 1:06.21; 3. Skyline A, 1:07.81.

11-12

50 FREE: 1. C. Gring, Adamstown, 28.95; 2. E. Oberholtzer, Woodridge, 29.80; 3. B. Miller, Skyline, 32.03.

50 BACK: 1. C. Gring, Adamstown, 32.78; 2. K. Freeman, Ephrata, 37.89; 3. K. Wiglesworth, Landisville, 38.13.

50 BREAST: 1. E. Oberholtzer, Woodridge, 36.96; 2. C. Gring, Adamstown, 37.02; 3. M. Stuhltrager, Woodridge, 39.90.

50 FLY: 1. S. Wasielevski, Adamstown, 34.85; 2. M. Stuhltrager, Woodridge, 35.47; 3. K. Freeman, Ephrata, 35.63.

200 FREE RELAY: 1. Woodridge A, 2:10.47; 2. Skyline A, 2:13.71; 3. Landisville A, 2:14.68.

13-14

50 FREE: 1. M. Nalls, Mountville, 27.93; 2. B. Brown, Adamstown

28.16; 3. A. Yunginger, Overlook, 28.99.

50 BACK: 1. S. Guthridge, Adamstown, 31.99; 2. B. Brown, Adamstown, 33.66; 3. E. Salembier, Overlook, 34.74.

50 BREAST: 1. S. Lear, Mountville, 35.83; 2. R. Johnson, Adamstown, 36.33; 3. L. Ober, Woodridge, 36,53.

50 FLY: 1. S. Guthridge, Adamstown, 29.92; 2. A. Yunginger, Overlook, 30.56; 3. S. Lear, Mountville, 31.81.

200 FREE RELAY: 1. Adamstown A, 1:56.18; 2. Mountville A, 1:58.19; 3. Overlook A, 1:59.58.

15 & OVER

50 FREE: 1. E. Schouten, Woodridge, 27.91; 2. A. Shaffer, Adamstown, 27.95; 3. M. Haines, Adamstown, 28.23.

50 BACK: 1. S. Marino, Adamstown, 31.58; 2. A. Shaffer, Adamstown, 32.47; 3. S. Sison, Overlook, 33.34.

50 BREAST: 1. G. Johnson, Adamstown, 35.38; 2. E. Schouten, Woodridge, 35.47; 3. S. Evans, Adamstown, 36.39.

50 FLY: 1. S. Marino, Adamstown, 30.71; 2. S. Evans, Adamstown 30.93; 3. M. Gring, Adamstown, 30.99.

200 FREE RELAY: 1. Adamstown A, 1:51.64; 2. Overlook A, 2:00.82; 3. Skyline A, 2:01.98.

TEAM SCORES

1. Adamstown, 725; 2. Woodridge, 716.5; 3. Overlook, 600.5; 4. Skyline, 373.5; 5. Mountville, 363; 6. Ephrata, 317.5; 7. Landisville, 252.

 

DIVISION THREE

(at Lititz Springs)

BOYS

8 & UNDER

25 FREE: 1. J. Kelley, Bent Creek, 18.90; 2. L. Kimbel, East Cocalico, 19.08. 3. O. Kupsey, SECA, 20.64.

25 BACK: 1. L. Kimbel, East Cocalico, 22.69; 2. W. Diamantoni, Bent Creek, 28.60; 3. A. Kirchner, Manheim, 32.24

25 BREAST: 1. N. Hovan, Lititz Springs, 26.65; 2. J. Kelley, Bent Creek, 28.33; 3. J. Commerce, Bent Creek, 35.03.

25 FLY: 1. L. Kimbel, East Cocalico, 27.27; 2. N. Hovan, Lititz Springs, 27.32; J. Kelley, Bent Creek, 28.28.

100 FREE RELAY: 1. SECA A, 2:01.72; 2. Conestoga A, 2:21.83; 3. Lititz Springs A, 2:29.72.

9-10

25 FREE: 1. R. Brubaker, East Cocalico, 16.07; 2. N. Young, Lititz Springs, 16.15; 3. A. Reidenbaugh, SECA, 16.29.

25 BACK: 1. J. Moll, Lititz Springs, 19.41; 2. R. Brubaker, East Cocalico, 20.25; 3. B. Fawber, Manheim, 23.94.

25 BREAST: 1. N. Young, Lititz Springs, 22.18; 2. J. Moll, Lititz Springs, 22.66; 3. O. Walker, SECA, 22.99.

25 FLY: 1. J. Moll, Lititz Springs, 17.93; 2. O. Walker, SECA, 18.40; 3. N. Young, Lititz Springs, 18.68.

100 FREE RELAY: 1. SECA A, 1:15.53; 2. Conestoga A, 1:25.37; 3. SECA B, 1:27.15.

11-12

50 FREE: 1. M. Gehman, Manheim, 31.95; 2. T. Haines, Lititz Springs, 33.09; 3. N. Molignoni, Denver, 33.38.

50 BACK: 1. G. Calhoun, Bent Creek, 37.42; 2. M. Gehman, Manheim, 37.93; 3. P. Teaque, Bent Creek, 41.77.

50 BREAST: 1. G. Calhoun, Bent Creek, 44.41; 2. R. Horner, Lititz Springs, 45.69; 3. T. Haines, Lititz Springs, 45.87.

50 FLY: 1. N. Molignoni, Denver, 35.60; 2. W. Kendig, Conestoga, 37.90; 3. M. Gehman, Manheim, 38.99.

200 FREE RELAY: 1. Conestoga A, 2:18.60; 2. SECA A, 2:26.33; 3. Lititz Springs A, 2:35.25.

13-14

50 FREE: 1. C. Sensenich, Manheim, 26.15 (Meet Record, Pool Record); 2. C. Higinbotham, Denver, 27.26; 3. M. White, Denver, 28.18.

50 BACK: 1. C. Sensenich, Manheim, 30.64 (Meet Record); 2. J. Moll, Lititz Springs, 32.26; 3. M. White, Denver, 34.00.

50 BREAST: 1. J. Bearinger, East Cocalico, 36.07; 2. M. Calhoun, Bent Creek, 36.21; 3. K. Rupp, Denver, 38.50.

50 FLY: 1. C. Sensenich, Manheim, 28.57 (Meet Record, Pool Record); 2. C. Higinbotham, Denver, 30.04; 3. M. Calhoun, Bent Creek, 32.18.

200 FREE RELAY: 1. Denver A, 1:58.15; 2. SECA A, 2:19.03; 3. Lititz Springs A, 2:21.90.

15 & OVER

50 FREE: 1. S. Cagno, Lititz Springs, 26.56; 2. J. Kann, Conestoga, 27.54; 3. C. Bleacher, SECA, 27.65.

50 BACK: 1. R. Moser, Denver, 33.38; 2. R. Miller, Lititz Springs, 35.63; 3. Liam Hodgson, SECA, 37.40.

50 BREAST: 1. A. McCord, Lititz Springs, 33.47; 2. S. Cagno, Lititz Springs, 35.35; 3. S. Jennings, Lititz Springs, 37.69.

50 FLY: 1. S. Cogno, Lititz Springs, 29.12; 2. C. Bleacher, SECA, 30.53; 3. R. Moser, Denver, 30.99.

200 FREE RELAY: 1. SECA A, 1:54.37; 2. Lititz Springs A, 1:54.38; 3. Lititz Springs B, 2:04.15.

GIRLS

8 & UNDER

25 FREE: 1. Z. Paisley, Conestoga, 18.57; 2. R. Nissley, Manheim, 19.01; 3. A. Mateyak, Lititz Springs, 19.03.

25 BACK: 1. R. Nissley, Manheim, 23.69 (Meet Record); 2. A. Mateyak, Lititz Springs, 23.82; 3. R. Nedimyer, East Cocalico, 25.00.

25 BREAST: 1. R. Nissley, Manheim, 23.07 (Meet Record); 2. Z. Paisley, Conestoga, 24.41; 3. R. Nedimyer, East Cocalico, 25.03.

25 FLY: 1. A. Mateyak, Lititz Springs, 22.04; 2. S. Freeman, Lititz Springs, 22.09; 3. Z. Paisley, Conestoga, 22.30.

100 FREE RELAY: 1. Conestoga A, 1:41.13; 2. SECA A, 1:48.05; 3. Conestoga B, 1:48.10.

9-10

25 FREE: 1. O. Faulhaber, Manheim, 15.63 (Meet Record); 2. H. Greenway, Lititz Springs, 15.84; 3. J. Hargraves, SECA, 16.07.

25 BACK: 1. H. Greenway, Lititz Springs, 19.07; 2. J. Nolt, Lititz Springs, 22.22; 3. K. Eby, Lititz Springs, 22.49.

25 BREAST: 1. T. Britigan, SECA, 22.94; 2. A. Bitner, Lititz Springs, 23.63; 3. A. Hovan, Lititz Springs, 23.68.

25 FLY: 1. H. Greenway, Lititz Springs, 17.95; 2. P. Kendig, Conestoga, 20.19; 3. A. Kauffman, Conestoga, 20.50.

100 FREE RELAY: 1. Conestoga A, 1:15.78; 2. SECA A, 1:20.54; 3. Conestoga B, 1:22.53.

11-12

50 FREE: 1. H. Hargraves, SECA, 31.97; 2. L. Good, Manheim, 33.81; 3. K. Abrahamson, Manheim, 34.32.

50 BACK: 1. A. Steele, Conestoga, 41.51; 2. A. Greiner, Manheim, 43.06; 3. S. Townsley, SECA, 43.06.

50 BREAST: 1. H. Hargraves, SECA, 41.14; 2. L. Good, Manheim, 43.67, 3. K. Abrahamson, Manheim, 45.79.

50 FLY: 1. E. Westhafer, Denver, 39.82; 2. M. Collemacine, Denver, 40.28; 3. H. Plowmaker, East Cocalico, 40.72.

200 FREE RELAY: 1. SECA A, 2:17.01; 2. Manheim A, 2:18.92; 3. Denver A, 2:23.84.

13-14

50 FREE: 1. M. Hartzler, Bent Creek, 30.57; 2. A. Zimmerman, Denver, 30.92; 3. K. Carrasco, East Cocalico, 30.94.

50 BACK: 1. A. Zimmerman, Denver, 36.62; 2. P. Steffy, East Cocalico, 36.71; 3. M. Hartzler, Bent Creek, 36.91.

50 BREAST: 1. N. Boronow, East Cocalico, 39.09; 2. D. Fittery, Manheim, 39.96; 3. C. Wagner, Lititz Springs, 42.78.

50 FLY: 1. M. Hartzler, Bent Creek, 32.97; 2. A. Zimmerman, Denver, 33.64; 3. K. Carrasco, East Cocalico, 35.48.

200 FREE RELAY: 1. East Cocalico A, 2:09.38; 2. SECA A, 2:25.80; 3. Lititz Springs A, 2:28.53.

15 & OVER

50 FREE: 1. J. Williamson, Conestoga, 29.57; 2. B. Fittery, Manheim, 29.74; 3. M. Freeman, Lititz Springs, 30.19.

50 BACK: 1. J. Williamson, Conestoga, 33.15; 2. L. Williamson, Conestoga, 34.67; 3. B. Fittery, Manheim, 35.06.

50 BREAST: 1. B. Fittery, Manheim, 37.35; 2. L. Bearinger, East Cocalico, 38.52; 3. E. Schnupp, Lititz Springs, 38.78.

50 FLY: 1. L. Williamson, Conestoga, 31.23; 2. M. Vanaskie, East Cocalico, 32.89; 3. L. Bearinger, East Cocalico, 33.29.

200 FREE RELAY: 1. Conestoga A, 2:04.52; 2. East Cocalico A, 2:08.78; 3. Lititz Springs A, 2:11.31.

TEAM SCORES

1. Lititz Springs, 729.5; 2. SECA, 587; 3. Conestoga, 532.5; 4. Manheim 370; 5. East Cocalico, 331; 6. Denver, 241; 7. Bent Creek, 236

About Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *