Adamstown, Ephrata finish one-two at Fast & Furious Meet

By on July 16, 2014
Emily Cherrie of Adamstown swims to one of her two victories on the day at the Manheim Fast & Furious Meet.

Emily Cherrie of Adamstown swims to one of her two victories on the day at the Manheim Fast & Furious Meet.

Adamstown and Ephrata finished first and second respectively at the Manheim Fast & Furious Invitational held this past Saturday held at Veteran’s Memorial Park Pool in Manheim.

The Gators captured the title with 565 points while the Ephrata Tidal Waves placed second with a team score of 416.5.

It was the second-straight year Adamstown and Ephrata finished one-two in the team standings. A total of 10 teams competed in the invitational.

Adamstown had 11 different swimmers win individual events, led by Zachary Sherk, who won three individual titles. Sidney Evans, Trent Groff, Caroline Wasielevski and Emily Cherrie also were double winners for the Gators.

Cole Freeman paced Ephrata with three individual event wins while Kailee Freeman and Joey Myers added two wins apiece.

The following are the top 10 finishers from Adamstown and Ephrata for each event:

 

FAST & FURIOUS MEET

Mixed 15-&-Over 200 Free Relay

1. Adamstown (Autumn Shaffer, MacKenzie Gring, Samantha Marino, Collin Haines), 1:51.51; 2. Adamstown (Morgan Haines, Sidney Evans, Nicki Abraham, Trent Groff), 1:54.38; 5. Adamstown (Jacob Ilgenfritz, Katie Skiptunas, Hailey Fricke, Lucas Ilgenfritz), 2:00.00; 6. Sydney Dundon, Carly Snyder, Christopher Husson, Matthias Hoffer), 2:02.13.

Mixed 13-14 200 Free Relay

2. Ephrata (Caitlin Ream, Maya Chedraoui, Noah Young, David Waegele), 2:06.96.

Mixed 11-12 200 Free Relay

1. Adamstown (Zachary Sherk, Anna Cherrie, Sarah Wasielevski, Ian Shaub), 2:08.52; 2. Ephrata (Kailee Freeman, Alyssa Fedorshak, Thomas McGillan, Mary Campbell), 2:11.31; 5. Ephrata (Nathan Kimmel, Carly Ludwig, Elizabeth Mendenhall, Olivia Myer), 2:24.49.

Mixed 9-10 100 Free Relay

2. Adamstown (Leanne Digman, Kaia Martz, Emily Cherrie, Chadd Corson), 1:07.00; 2. Ephrata (Cole Freeman, Madison Kimmel, Troy Chedraoui, Emma Huber), 1:09.10; 6. Ephrata (Chad Jones, Hattie Mendenhall, Kaitlyn Rice, Audrey Risser), 1:17.22.

Mixed 8-&-Under 100 Free Relay

2. Ephrata (Avery Bitner, Gannon McClain, Joey Myer, Peyton Rideout), 1:20.18; 5. Adamstown (Keagan Eisenhofer, Sami Eisenhofer, Paytyn Jones, Kiersten Doutt), 1:37.25; 10. Adamstown (Kylee Barshinger, Ayden Greenly, Katie Mattos, Cora Martin), 1:40.28.

Girls 15-&-Over 50 Fly

1. Sidney Evans, Adamstown, 31.38; 2. Samantha Marino, Adamstown, 31.48; 3. MacKenzie Gring, Adamstown, 31.74; 3. Autumn Shaffer, Adamstown, 31.74; 5. Morgan Haines, Adamstown, 31.79; 6. Nicki Abraham, Adamstown, 33.69; 7. Maggie Elgin, Adamstown, 33.85.

Boys 15-&-Over 50 Fly

1. Trent Groff, Adamstown, 27.97; 4. Collin Haines, Adamstown, 29.00; 5. Lucas Ilgenfritz, Adamstown, 30.38; 6. Jacob Ilgenfritz, Adamstown, 30.61.

Girls 13-14 50 Fly

1. Caroline Wasielevski, Adamstown, 33.03; 2. Maya Chedraoui, Adamstown, 33.49; 5. Caitlin Ream, Ephrata, 34.70; 6. Olivia Taylor, Adamstown, 35.07.

Boys 13-14 50 Fly

4. Trevor Martin, Ephrata, 42.93; 6. Noah Young, Ephrata, 44.76.

Girls 11-12 50 Fly

1. Kailee Freeman, Ephrata, 35.25; 2. Sarah Wasielevski, Adamstown, 35.32; 5. Alyssa Fedorshak, Ephrata, 38.21.

Boys 11-12 50 Fly

1. Ian Shaub, Adamstown, 34.96; 3. Nathan Kimmel, Ephrata, 39.19; 10. Luke Shaub, Adamstown, 55.90.

Girls 9-10 25 Fly

2. Kaia Martz, Adamstown, 17.55; 4. Emma Huber, Ephrata, 19.59; 5. Maddie Mattos, Adamstown, 20.47; 6. Samantha Keck, Adamstown, 20.52; 9. Leanne Digman, Adamstown, 20.68.

Boys 9-10 25 Fly

1. Chadd Corson, Adamstown, 16.35; 3. Troy Chedraoui, Ephrata, 18.39; 5. Chad Jones, Ephrata, 21.06.

Girls 8-&-Under 25 Fly

6. Peyton Rideout, Ephrata, 23.36; 7. Kathleen Elgin, Adamstown, 25.05.

Boys 8-&-Under 25 Fly

1. Joey Myer, Ephrata, 19.69; 7. Landon Mendenhall, Ephrata, 26.85; 10. Gannon McClain, Ephrata, 27.72.

Girls 15-&-Over 50 Back

1. Samantha Marino, Adamstown, 32.20; 2. MacKenzie Gring, Adamstown, 32.66; 5. Sydney Dundon, Ephrata, 34.93; 7. Nicki Abraham, Adamstown, 36.76; 8. Maggie Elgin, Adamstown, 36.78.

Boys 15-&-Over 50 Back

2. Darren Schlemm, Ephrata, 33.22; 3. Jacob Ilgenfritz, Adamstown, 33.54; 4. Charlie Skiptunas, Adamstown, 33.92.

Girls 13-14 50 Back

2. Olivia Taylor, Adamstown, 36.33; 3. Caitlin Ream, Ephrata, 37.47.

Boys 13-14 50 Back

4. David Waegele, Ephrata, 44.76.

Girls 11-12 50 Back

1. Kailee Freeman, Ephrata, 38.18; 2. Alyssa Fedorshak, Ephrata, 39.28; 3. Sarah Wasielevski, Adamstown, 39.58.

Boys 11-12 50 Back

1. Zachary Sherk, Adamstown, 35.48; 2. Ian Shaub, Adamstown, 37.21; 5. Nathan Kimmel, Ephrata, 42.84.

Girls 9-10 25 Back

1. Emily Cherrie, Adamstown, 18.49; 4. Emma Huber, Ephrata, 21.33; 6. Kaitlyn Rice, Ephrata, 22.65; 7. Josephine Leonard, Ephrata, 23.02; 10. Samantha Keck, Adamstown, 23.19.

Boys 9-10 25 Back

1. Cole Freeman, Ephrata, 17.81; 2. Chadd Corson, Adamstown, 17.90.

Girls 8-&-Under 25 Back

1. Peyton Rideout, Ephrata, 23.12; 4. Sami Eisenhofer, Adamstown, 25:24; 6. Mikayla Arthur, Adamstown, 25.56.

Boys 8-&-Under 25 Fly

8. Keagan Eisenhofer, Adamstown, 26.35.

Girls 15-&-Over 100 IM

1. Sidney Evans, Adamstown, 1:10.41; 2. Autumn Shaffer, Adamstown, 1:11.47; 4. Morgan Haines, Adamstown, 1:11.64; 5. Samantha Marino, Adamstown, 1:11.91; 7. Maggie Elgin, Adamstown, 1:17.44; 9. Sydney Dundon, Ephrata, 1:18.27.

Boys 15-&-Over 100 IM

1. Collin Haines, Adamstown, 1:03.50; 2. Trent Groff, Adamstown, 1:03.87; 5. Darren Schlemm, Ephrata, 1:13.21; 6. Lucas Ilgenfritz, Adamstown, 1:13.62; 8. Charlie Skiptunas, Adamstown, 1:19.53.

Girls 13-14 100 IM

1. Caroline Wasielevski, Adamstown, 1:16.24; 2. Maya Chedraoui, Ephrata, 1:16.41; 3. Olivia Taylor, Adamstown, 1:19.19.

Boys 13-14 100 IM

1. Mark Ilgenfritz, Adamstown, 1:10.27.

Girls 11-12 100 IM

2. Sarah Wasielevski, Adamstown, 1:22.84; 3. 3. Alyssa Fedorshak, Ephrata, 1:25.20; 4. Anna Cherrie, Adamstown, 1:26.94; 5. Elizabeth Mendenhall, Ephrata, 1:30.32; 6. Mary Campbell, Ephrata, 1:31.22; 8. Carly Ludwig, Ephrata, 1:34.22.

Boys 11-12 100 IM

1. Zachary Sherk, Adamstown, 1:19.19; 2. Thomas McGillan, Ephrata, 1:19.42.

Girls 8-&-Under 100 IM

2. Avery Bitner, Ephrata, 1:46.89; 6. Sami Eisenhofer, Adamstown, 2:14.06; 7. Mackenzie Coyle, Adamstown, 2:16.86.

Girls 9-10 100 IM

2. Emily Cherrie, Adamstown, 11:28.93; 4. Maddie Mattos, Adamstown, 1:43.18.

Boys 8-&-Under 100 IM

1. Joey Myer, Ephrata, 1:40.49; 3. Keagan Eisenhofer, Adamstown, 2:30.89.

Boys 9-10 100 IM

1. Cole Freeman, Ephrata, 1:28.65; 2. Troy Chedraoui, Ephrata, 1:30.47; 3. Chad Jones, Ephrata, 1:43.10.

Girls 15-&-Over 50 Breast

3. Nicki Abraham, Adamstown, 38.29.

Boys 15-&-Over 50 Breast

1. Christopher Husson, Ephrata, 35.45; 9. Andrew Husson, Ephrata, 43.14.

Girls 13-14 50 Breast

2. Caroline Wasielevski, Adamstown, 40.80.

Boys 13-14 50 Breast

3. Mark Ilgenfritz, Adamstown, 35.25.

Girls 11-12 50 Breast

2. Anna Cherrie, Adamstown, 42.94; 6. Mary Campbell, Ephrata, 46.37; 8. Elizabeth Mendenhall, Ephrata, 47.81; 9. Carly Ludwig, Ephrata, 47.90.

Boys 11-12 50 Breast

1. Zachary Sherk, Adamstown, 39.85; 2. Ian Shaub, Adamstown, 41.41; 3. Thomas McGillan, Ephrata, 43.01.

Girls 9-10 25 Breast

2. Kaia Martz, Adamstown, 18.82; 5. Madison Kimmel, Ephrata, 22.80; 8. Alexis Doutt, Ephrata, 23.31; 10. Hattie Mendenhall, Ephrata, 23.96.

Boys 9-10 25 Breast

1. Troy Chedraoui, Ephrata, 21.70; 4. Chad Jones, Ephrata, 24.51.

Girls 8-&-Under 25 Breast

3. Kathleen Elgin, Adamstown, 25.81; 5. Mikayla Arthur, Adamstown, 28.16; 8. Avery Bitner, Ephrata, 29.02.

Boys 8-&-Under 25 Breast

2. Joey Myer, Ephrata, 24.77; 6. Landon Mendenhall, Ephrata, 27.48.

Girls 15-18 25 Free

1. Autumn Shaffer, Adamstown, 13.15; 2. MacKenzie Gring, Adamstown, 13.28; 3. Morgan Haines, Adamstown, 13.31; 7. Sidney Evans, Adamstown, 13.89; 10. Sydney Dundon, Ephrata, 14.61.

Girls 19-&-Over 25 Free

4. Kelly Wasielevski, Adamstown, 14.42.

Boys 15-18 25 Free

1. Trent Groff, Adamstown, 11.89; 4. Collin Haines, Adamstown, 12.21; 6. Christopher Husson, Ephrata, 12.67; 7. Jacob Ilgenfritz, Adamstown, 12.82; 8. Lucas Ilgenfritz, Adamstown, 12.85; 10. Darren Schlemm, Ephrata, 13.27.

Boys 19-&-Over 25 Free

4. Todd Eisouhoffer, Adamstown, 12.66; 6. Bryan Shahade, Ephrata, 12.94; 7. Doug Myer, Ephrata, 13.13; 10. Dane Burkholder, Ephrata, 13.48.

Girls 13-14 25 Free

1. Caitlin Ream, Ephrata, 14.36; 4. Maya Chedraoui, Ephrata, 14.63.

Boys 13-14 25 Free

2. Mark Ilgenfritz, Adamstown, 12.74; 7. David Waegele, Ephrata, 14.40; 9. Noah Young, Ephrata, 14.64.

Girls 11-12 25 Free

2. Kailee Freeman, Ephrata, 15.07; 6. Mary Campbell, Ephrata, 15.80; 8. Anna Cherrie, Adamstown, 16.01.

Boys 11-12 25 Free

3. Thomas McGillan, Ephrata, 14.33; 4. Nathan Kimmel, Ephrata, 14.94.

Girls 9-10 25 Free

1. Emily Cherrie, Adamstown, 15.34; 3. Kaia Martz, Adamstown, 16.22; 6. Maddie Mattos, Adamstown, 18.09; 7. Kaitlyn Rice, Ephrata, 18.16; 10. Madison Kimmel, Ephrata, 18.36.

Boys 9-10 25 Free

1. Cole Freeman, Ephrata, 15.39; 2. Chadd Corson, Adamstown, 15.40.

Girls 8-&-Under 25 Free

2. Avery Bitner, Ephrata, 18.85; 3. Mikayla Arthur, Adamstown, 19.54; 8. Kathleen Elgin, Adamstown, 21.00.

Boys 8-&-Under 25 Free

8. Gannon McClain, Ephrata, 20.68.

 

TEAM SCORES

1. Adamstown 565

2. Ephrata 416.5

3. New Holland 313

4. Manheim 254

5. Lititz Springs 214

6. Skyline 202

7. Mount Joy 145

8. L-S Otters 94

9. Millersville 59

10. Conestoga 38.5

About Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *