Adamstown repeats as summer swim champs

By on July 30, 2014
Adamstown team members examine the hardware after winning the 2014 Lancaster County Swimming Championships Saturday at Manheim Pool. (Photo by Mike Shull)

Adamstown team members examine the hardware after winning the 2014 Lancaster County Swimming Championships Saturday at Manheim Pool. (Photo by Mike Shull)

It’s hard to do something so spectacular as winning a league title once, and it’s even tougher to follow up and repeat that feat.

A year ago, Adamstown climbed to the top of the Lancaster County mountain after dethroning perennial power Woodridge to claim the summer swim league title.

This past weekend, the Gators successfully defending their league title with a big second day at the championships held at Manheim Pool.

Sparked by three individual victories from Cameron Gring and two more Sophie Guthridge, the Gators earned a total of 10 event wins on Saturday to capture the title with a final total 1,036½ points. for the second straight year, Woodridge was the runner-up, coming in with a team score of 942.

“It was fantastic,” Adamstown coach Kim Evans said of repeating as champs. “I think it was more fun to win it this year, going in as the team to beat and being able to hold onto it. It was exciting.”

Adamstown actually trailed Woodridge, 524-484 after the relay portion of the competition Friday night. However, Evans was pretty confident in her team heading into individuals.

“That was the closest we’ve ever been after relays,” she said of the 40-point deficit. “Usually we are behind close to 100 points so that actually gave us a huge boost of confidence going into (the individual events).”

Gring captured the girls 11-12 50 breast (35.85) and 50 free (29.10) titles, and set a new meet record in the 100 back with a winning time of 32.40. Guthridge claimed the girls 13-14 50 fly (29.35) and 50 back (31.28) crowns.

Other individuals to win golds from Adamstown included: Rachel Johnson, girls 13-14 50 breast 35.26; Chadd Corson, boys 9-10 25 back (17.83); Kyle McElroy, boys 15-&-over 50 breast (31.70); Sam Marino, girls 15-&-over 50 back (30.63); and Gabby Johnson, girls 15-&-over 50 breast (34.24).

“Having kids show up to practice every day,” Evans said when asked what she felt were the keys to winning another crown. “They practice really hard and do dry land really, really hard…their dedication to practice is what gives them the results that they are getting. Everybody swam out of their minds this weekend, even kids who were in earlier heats ended up scoring because they won their heats by so much.”

After winning it a year ago, Evans was asked if her team felt any pressure to repeat.

“I didn’t really hear anyone talk about it all that much,” she said. “I just think they focused on working hard so they could better their times, and if they better their times they are going to end up doing even better than they did last year. It kind of started from ground zero, and they kind of just focused on the little things.”

Friday, Adamstown captured relay wins in the boys 9-10 100 free; the boys 15-&-over 200 free and medley relays; the girls 9-10 100 free and medley relays; the girls 13-14 200 free and medley relays; and the girls 15-&-over free and medley relays.

In addition to Adamstown, other local clubs to compete at the championships included Ephrata, Denver and East Cocalico.

Ephrata placed 8th out of 22 teams with a team score of 288½.Avery Bitner and Joey Myer both had a pair of individual wins to pace the Tidal Waves. Bitner, who was also a member of the winning girls 8-&-under free relay team (1:23.30) which also included Peyton Rideout, Kauri Parsons and Kasey Swann, captured both the 25 fly (20.18) and 25 free (17.81 titles. Myer was a winner in both the boys 8-&-under 25 breast (22.52) and 25 free (16.71).

East Cocalico finished with 50½ points while Denver came in with a score of 34.

The top six place-finishers in each event were as follows:

LANCASTER SUMMER

LEAGUE CHAMPIONSHIPS

(at Manheim)

BOYS

8-&-UNDER

100 FREE RELAY: 1. Lampeter-Strasburg YMCA (M. Sanderson, J. Lopez, M. Rota, S. York); 2. New Holland (E. Lloyd, A. Pilsner, M. Burkholder, P. Hasse); 3. Ephrata (L. Mendenhall, A. Weaver, G. McClain, J. Myer); 4. Overlook (B. Meck, B. Leed, M. Hemmerich, C. Stevens), 1:25.33; 5. Woodridge (N. Crispeno, M. Valudes, D. Sembrat, T. Jeans), 1:28.61; 6. Skyline (A. Pasewicz, L. Underwood, A. Drolet, L. Hartz), 1:29.91.

100 MEDLEY RELAY: 1. Lampeter-Strasburg YMCA YMCA (C. Rota, J. Lopez, S. York, M. Sanderson ), 1:32.32; 2. Woodridge (T. Jeanes, T. Evans, B. Sipel, D. Hershey), 1:32.66; 4. Overlook (B. Meck, B. Leed, C. Stevens, M. Hemmerich), 1:44.92; 5. Ephrata (L. Martin, L. Mendenhall, G. McClain, A. Weaver), 1:50.87; 6. Woodridge (D. Sembrat, N. Crispeno, A. Troop, M. Valudes), 1:52.69.

25 BREAST: 1. J. Myer, Eph., 22.52; 2. L. Hartz, S, 23.40; 3. T. Evans, W, 24.29; 4. N. Hovan, L-S, 25.40; 5. K. Fatta, MTV, 26.04; 6. A. Campbell, CV, 26.06.

25 FLY: 1. B. Sipel, W, 17.99; 2. J. Myer, Eph., 18.28; 3. S. York, LSO, 19.64; 4. L. Hartz, S, 20.62; 5. M. Sanderson, LSO, 21.95; 6. A. Troop, W, 23.49.

25 FREE: 1. J. Myer, EPH, 16.71; 2. L. Hartz, S, 17.51; 3. M. Burkholder, NHST, 18.40; 4. D. Hershey, W, 18.48; 5. E. Lloyd, NHST-ZZ, 18.80; 6. M. Sanderson, LSO, 18.95.

25 BACK: 1. B. Sipel, W, 20.08; 2. S. York, LSO, 21.79; 3. L. Kimibel, ECST, 23.21; 4. B. Meck, Over., 23.60; 5. A. Campbell, 23.67; 6. G. Brubaker, LCC, 23.83.

9-10

100 FREE RELAY: 1. Adamsotwn (C. Corson, R. Gehman, N. Shockey), 1:05.56; 2. Woodridge (E. Hershey, T. Lance, C. Sipel, B. Stuhltrager), 1:05.57; 3. Landisville (T. Marco, J. Colino, E. Fitzkee, G. Krawizcki), 1:11.78; 4. Woodridge (C. McSparran, B. Schwartz, C. Schwartz, D. Woolley), 1:11.99; 5. Mount Joy (E. Shonk, B. Witmer, J. Rudy, G. Leibfried), 1:12.12; 6. New Holland-ZZ (C. Ludwig, R. Troop, A. Pavlek, C. Simes), 1:12.18.

100 MEDLEY RELAY: 1. Woodridge (T. Lance, E. Hershey, B. Stuhltrager, C. Sipel), 1:19.21; 2. Adamstown (S. Strieb, R. Gehman, C. Corson, N. Shockey), 1:20.11; 3. Landis Valley (G. Krawizcki, J. Colino, T. Marco, E. Fitzkee), 1:23.57; 4. Overlook (T. Stevens, R. Maietta, O. Hirsch, J. Mathers), 1:28.12; 5. Mount Joy (E. Shonk, G. Leibfried, B. Witmer, J. Rudy), 1:28.75; 6. Mountville (I. Lutter, C. Mertz, C. Scholl, J. Sohonyay), 1:30.69.

25 BREAST: 1. H. Gingrich, LCC, 20.32; 2. T. Lance, W, 21.32; 3. E. Hershey, W, 21.56; 4. G. Leibfried, MJ, 21.58; 5. J. Colino, LV, 21.88; 6. B. Schwartz, W, 22.63.

25 FLY: 1. H. Gingrich, LCC, 15.64; 2. C. Corson, AD, 16.33, 3. B. Stuhltrager, W, 17.55; 4. C. Freeman, Eph., 17.81; 5. G. Krawizcki, LV, 17.94; 6. J. Moll, L-S, 18.20.

25 FREE: 1. H. Gingrich, LCC, 14.52; 2. S. Strieb, AD, 15.32; 3. B. Stuhltrager, AD, 15.40; 4. C. Freeman, Eph., 15.52; 5. E. Hershey, W, 16.14; 6. N. Young, L-S, 16.17.

25 BACK: 1. C. Corson, AD, 17.83; 2. T. Lance, W, 17.93; 3. C. Freeman, EPH, 18.24; 4. G. Brubaker, LCC, 19.53; 5. E. Shonk, MJ, 19.55; 6. J. Moll, L-S, 19.71.

11-12

200 FREE RELAY: 1. Overlook (E. Eeckhout, E. Gocotano, C. Paladino, A. Waplinger), 1:57.59; 2. Adamstown, (Z. Sherk, E. Martin, J. Cunningham, I. Shaub.), 2:10.44; 3. Woodridge (B. Hohman, Rolan Rucchi, K. Eshleman, N. Rucci), 2:10.52; 4. Overlook (C. Brenton, S. Kellam, S. Cliff, A. Hostetter), 2:12.47 5. New Holland-ZZ (A. Horning, D. Hartranft, M. Lemishko, G. Witmer), 2:18.43; 6. Skyline (A. Boomsma, M. Schuyler, J. Sheehan, P. Scheler), 2:20.94.

200 MEDLEY RELAY: 1. Overlook (C. Paladino, E. Eeckhout, E. Gocotano, A. Waplinger), 2:12.49; 2. Woodridge (J. Forbes, N. Rucci, O. Campbell, B. Hohman), 2:29.49; 3. Overlook (C. Brenton, J. Sage, S. Cliff, S. Kellam), 2:31.22; 4. Adamstown (Z. Sherk, J. Cunningham, I. Shaub, E. Martin), 2:31.27; 5. Skyline (A. Borrero, M. Schuyler, P. Scheler, A. Boomsma), 2:42.79; 6. New Holland-ZZ (A. Horning, G. Witmer, M. Lemishko, D. Hartranft), 2:45.53.

50 BREAST: 1. E. Eeckhout, Over., 34.59; 2. Z. Sherk, AD, 39.09; 3. C. Paladino, Over., 39.56.

50 FLY: 1. A. Waplinger, Over., 31.37; 2. E. Gocotano, Over., 32.01; 3. O. Campbell, W, 33.10; 4. I. Shaub, AD, 33.88; 5. B. Glass, LV, 34.49; 6. J. Houck, MJ, 35.26.

50 FREE: 1. A. Waplinger, OVER, 28.52; 2. E. Eeckhout, Over., 28.80; 3. O. Campbell, W, 29.27; 4. I. Shaub, AD, 30.45; 5. A. Pursel, MLV, 30.87; 6. M. Clarke, EPST, 31.14.

50 BACK: 1. E. Gocotano, OVER, 33.88; 2. Z. Sherk, AD, 35.03; 3. S. Lutter, MTV, 36.58; 4. M. Leaman, CV, 36.70; 5. A. Block, CV, 37.85; 6. C. Paladino, Over., 37.91.

13-14

200 FREE RELAY: 1. Mountville (J. Corbett, CJ Saylor, T. Tuttler, A. Fatta), 1:47.30; 2. Woodridge, (R. Hohman, O. Lance, R. Harpel, G. Cicala), 1:52.19; 3. Overlook (A. Cliff, C. Xakellis, N. Turk, C. Paladino), 1:54.07; 4. Adamstown (M. Valeriano, J. Musselman, J. Shockey, M. Ilgenfritz), 1:54.85; 5. Skyline (M. Raasch, A. Martin, C. Strine, B. Katch), 1:56.26; 6. Donegal-ZZ (C. Higinbotham, K. Rupp, A. Styer, M. White), 1:57.39.

200 MEDLEY RELAY: 1. Mountville (J. Corbett, T. Lutter, A. Fatta, C. Saylor), 2:03.54; 2. Woodridge (O. Lance, G. Cicala, R. Harpel, R. Hohman), 2:03.80; 3. Conestoga Valley (N. Lynam, N. Pham, M. Janvrin, R. Krasinkski, ), 2:09.05; 4. Adamstown (J. Shockey, M. Ilgenfritz, J. Musselman, M. Valeriano), 2:09.81; 5. Skyline (B. Katch, M. Raasch, C. Strine, A. Martin), 2:09.89; 6. Overlook (A. Cliff, N. Turk, C. Xakellis, C. Paladino), 2:14.99.

50 BREAST: 1. N. Heisey, EPST, 32.88; 2. M. Ilgenfritz, AD, 34.35; 3. D. Xentaras, NHST-ZZ, 34.35; 4. M. Raasch, S, 34.45; 5. T. Lutter, MTV, 34.79; 6. G. Cicala, W, 35.13, 6. M. Valeriano, AD, 35.13.

50 FLY: 1. A. Fatta, MTV, 28.28; 2. C. Gingrich, LCC, 28.45; 3. C. Sensenich, LCC, 28.45; 4. N. Glass, Hemp., 29.03; 5. A. Cliff, Over., 29.67; 6. N. Lynam, CV, 30.09.

50 FREE: 1. T. Lutter, MTV, 26.04; 2. C. Sensenich, MST, 26.48; 3. N. Lynam, CV, 26.58; 4. C. Gingrich, LCC, 26.65; 5. N. Glass, Hemp., 26.99; 6. A. Eyster, LV, 27.35.

50 BACK: 1. C. Sensenich, MST, 30.25; 2. N. Lynam, CV, 30.28; 3. A. Fatta, MTV, 30.96; 4. L. Oliver, W, 31.43; 5. C. Gingrich, LCC, 31.89; 6. A. Cliff, Over., 32.38.

15-&-OVER

200 FREE RELAY: 1. Adamstown (T. Groff, R. Fisher, K. McElroy, C. Haines), 1:40.09; 2. Woodridge (T. Griest, N. Beard, C. Cicala, J. Mitchell), 1:42.38; 3. Mountville (A. Dubosky, M. Hilt, C. Lear, B. Sahd), 1:46.58; 4. Skyline (C. Kurtz, B. Ball, A. Sciscento, K. Voulopos), 1:46.58.

200 MEDLEY RELAY: 1. Adamstown (C. Haines, K. McElroy, R. Fisher, T. Groff), 1:53.08; 2. Woodridge (C. Cicala, N. Beard, J. Mitchell, T. Griest), 1:55.90; 3. Mountville (C. Lear, C. Hilt, M. Hilt, B. Sahd), 1:58.58; 4. Overlook (T. Russell, N. Land, C. Kalinowski, W. Jessup), 1:58.73; 5. Skyline (K. Vouloupos, A. Sciscento, C. Kurtz, B. Ball), 2:00.00; 6. Landisville (Z. Miklos, R. Stadel, T. Buterbaugh, E. Shannon), 2:00.36.

50 BACK: 1. T. Wilson, BC, 26.69; 2. C. Haines, AD, 29.74; 3. C. Lear, MTV, 30.36; 4. K. McElroy, AD, 30.39; 5. R. Stadel, LV, 30.66; 6. C. Cicala, W, 30.67.

50 BREAST: 1. K. McElroy, AD, 31.70; 2. N. Beard, W, 31.90; 3. R. Stadel, LV, 32.41; 4. Z. Miklos, LV, 32.57; 5. D. Heckel, W, 32.79; 6. H. Keck, AD, 33.67.

50 FREE: 1. T. Wilson, BC, 24.41; 2. K. Voulopos, S, 25.18; 3. C. Haines, AD, 25.39; 4. C. Cicala, W, 25.84, 5. T. Groff, AD, 25.97; 6. C. Lear, MTV, 25.99.

50 FLY: 1. T. Wilson, BC, 26.40; 2. R. Fisher, AD, 27.10; 3. T. Groff, AD, 27.33; 4. C. Kalinowski, Over., 28.03; 5. Z. Bennett, Hemp., 28.06; 6. T. Buterbaugh, LV, 28.08.

GIRLS

8-&-UNDER

100 FREE RELAY: 1. Ephrata (P. Rideout, K. Parsons, K. Swan, A. Bitner), 1:23.30; 2. Manheim (R. Nissley, H. Weaver, S. Bucher, M. Enck), 1:25.33; 3. Mountville (I. Deraco, T. Groff, A. Landis, M. Trowbridge); 4. Woodridge (C. Eisenbach, L. Artus, A. Gift, E. Mosner), 1:26.23; 5. Adamstown (K. Elgin, M. Coyle, M. Arthur, S. Eisenhofer), 1:26.23; 6. Skyline (A. Burrowes, M. Papadimitriou, M. Schnabel, L. Shultzbarger), 1:31.00.

100 MEDLEY RELAY: 1. Adamstown (S. Eisenhofer, K. Elgin, K. Barshinger, M. Arthur), 1:38.77; 2. Woodridge (L. Landis, E. Moser, L. Artust, C. Eisenbach), 1:39.00; 3. Skyline (S. Bennett, G. Harnish, E. Warfel, J. Arms), 1:40.08; 4. Lampeter-Strasburg YMCA (S. Harnes, H. Bitner, L. Grisbacher, A. Mateyak), 1:43.02; 5. Mountville (I. Deraco, T. Groff, A. Landis, M. Trowbridge), 1:46.54; 6. Overlook (M. Sergeyev, N. Winand, K. Gaalswyk, S. Whittaker), 1:49.20.

25 BREAST: 1. Z. Paisley, CST, 23.34; 2. R. Nissley, MST-MA, 23.45; 3. E. Mosner, 24.01; 4. K. Elgin, AD, 24.42; 5. C. Repkoe, MLV, 25.86; 6. E. Commerce, BC, 26.69.

25 FLY: 1. A. Bitner, Eph., 20.18; 2. K. Gerhardt, LCC, 20.47; 3. C. Repkoe, MLV, 21.44; 4. Z. Paisley, CST, 21.65; 5. L. Artus, W, 21.90; 6. C. Schwartz, W, 22.32.

25 FREE: 1. A. Bitner, EPH, 17.81; 2. E. Mosner, W, 18.16; 3. Z. Paisley, CST, 18.56.

25 BACK: 1. K. Gerhardt, LCC, 21.36; T2. P. Rideout, EPH, 22.87; T2. R. Nissley, MST, 22.87; 4. A. Mateyak, L-S, 18.86; 5. E. Wolfe, LV, 18.93; 6. K. Gerhardt, LCC, 18.94.

9-10

100 FREE RELAY: 1. Adamstown (K. Martz, M. Valeriano, S. Gring, E. Cherrie), 1:04.81; 2. Skyline (K. Raasch, J. Arms, S. Bennett, E. Warfel), 1:06.22; 3. Overlook (Z. Arcudi, M. Eckert, S. O’Dwyer, M. Sadhbh), 1:11.32; 4. Overlook (Z. Arcudi, M. Ecker, S. O’Dwyer, V. Ealy), 1:11.32; 5. Woodridge (S. Stone, M. Han, L. Quinn, J. Ober), 1:13.37; 6. New Holland-ZZ (K. Parry M. Ramn, L. Quinn, J. Ober), 1:13.49.

100 MEDLEY RELAY: 1. Adamstown (E. Cherrie, K. Martz, S. Gring, M. Valeriano), 1:14.13; 2. Woodridge (B. Magrini, K. ronov, I. MIller, K. Jeanes), 1:15.96; 3. Skyline (S. Bennett, G. Harnish, E. Warfel, J. Arms), 1:19.99; 4. East Petersburg (A. Parida, L. Perot, O. Cover, I. Bennet), 1:22.52; 5. Overlook (S. O’Dwyer, V. Ealy, M. Eckert, Z. Arcudi), 1:24.59; 6. New Holland-ZZ (K. Pilsner, M. Fritz, K. Parry, M. Rann), 1:26.58.

25 BREAST: 1. K. Raasch, S, 18.57; 2. K. Deraco, MTV, 18.65; 3. K. Martz, AD, 18.93; 4. J. Clow, MLV, 19.66; 5. E. Root, Hemp., 19.99; 6. K. Bronov, W, 20.16.

25 FLY: 1. K. Raasch, S, 15.63; 2. G. Stramara, LCC, 16.12; 3. S. Gring, AD, 16.46; 4. O. Cover, EPST, 16.53; 5. C. Foltz, MTV, 16.54; 6. I. Miller, W, 16.61.

25 FREE: 1. K. Raasch, S, 14.60; 2. B. Fluhr, LSO, 14.90; 3. O. Cover, EPST, 15.32; 4. G. Stramara, LCC, 15.49; 5. E. Cherrie, AD, 15.68; 6. K. Martz, AD, 15.73.

25 BACK: 1. I. Miller, W, 17.40; 2. B. Fluhr, LSO, 17.63; 3. G. Stramara, LCC, 18.32; 4. E. Warfel, S, 18.42; 5, C. Foltz, MTV, 18.91; 6. B. Magrini, W, 19.30.

11-12

200 FREE RELAY: 1. Mount Joy (G. Walsh, A. Fink, C. O’Neill), 2:05.63; 2. Woodridge (A. Thompson, M. Weeks, M. Stuhltrager, E. Oberholtzer, 2:07.13; 3. Conestoga Valley (S. Marston, K. Hostetter, T. Tardibuojo, A. Heisey); 4. Overlook (D. Lamont, M. Connolly, O. Pyott, K. Clements), 2:13.20; 5. Skyline (A. Pasewicz, H. Boldizar, A. Mingle, B. Miller), 2:13.45; 6. East Petersburg (M. Shaffer, K. Falcon, I. Smith, K. Yoder), 2:14.25.

200 MEDLEY RELAY: 1. Mount Joy (G. Walsh, J. Park, C. O’Neill, J. Wheeler), 2:20.24; 2. Woodridge (M. Weeks, E. Oberholtzer, M. Stuhltrager, A. Thompson), 2:23.36; 3. Conestoga Valley (T. Tardibuono, A. Sheaffer, S. Marston, A. Heisey), 2:25.66; 4. Overlook (D. Lamont, O. Pyott, M. Connolly, K. Clements), 2:31.79; 5. Landisville (M. Grube, L. Weaver, E. Donovan, K. Wiglesworth), 2:34.08; 6. Skyline (B. Miller, A. Mingle, C. Martin, A. Pasewicz), 2:35.01.

50 BREAST: 1. C. Gring, AD, 35.85; 2. E. Oberholtzer, W, 36.78; 3. J. Park, MJ, 38.35; 4. S. Lutter, MTV, 41.40; 5. N. Rucci, W, 40.60; 6. T. Fatta, MTV, 41.40.

50 FLY: 1. J. Park, MJ, 32.77; 2. K. Yoder, EPST, 33.36; 3. C. O’Neill, MJ, 34.37; 3. S. Marston, CV, 34.37; 5 S. Wasielevski, 35.32; 6. K. Freeman, Eph., 35.41.

50 FREE: 1. C. Gring, AD, 29.10; 2. K. Yoder, EPST, 29.42; 3. E. Oberholtzer, W, 29.57; 4. S. Marston, CV, 31.27; 5. A. Heisey, CV, 31.30; 5. G. Walsh, MJ, 31.30.

50 BACK: 1. C. Gring, AD, 32.40 (meet record); 2. G. Walsh, MJ, 34.83; 3. T. Tardibuono, CV, 36.16; 4. C. O’Neill, MJ, M. Grube, LV, 37.68; 6. L. Stramara, LCC, 37.69.

13-14

200 FREE RELAY: 1. Adamstown (Sophie Gratin, R. Johnson, C. Wasielevski, B. Brown), 1:53.44; 2. Mountville (K. Hester, K. Johnson, S. Lear, M. Nalls), 1:57.04; 3. Woodridge (K. Oberholer, B. McNelis, M. Stavarski, L. Ober), 1:59.40; 4. Mount Joy (E. Schell, G. Wheeler, H. Park, J. Park), 1:59.65; 5. Overlook (A. Yunginger, S. Side, W-T Morgan, H. Speitel), 2:00.37; 6. East Petersburg (T. Popalis, E. Myers, C. Kleintop, T. Mandrell), 2:02.61.

200 MEDLEY RELAY: 1. Adamstown (S. Guthridge, R. Johnson, C. Wasielevski, B. Brown), 2:07.53; 2. Mountville (K. Hester, K. Johnson, S. Lear, M. Nalls), 2:14.26; 3. Woodridge (A. Wyand, L. Ober, M. Stavarski, K. Oberholtzer), 2:15.41; 4. Overlook (A. Yunginger, S. Side, H. Speitel, M. Wylie-Thal), 2:17.57; 5. Mount Joy (J. Park, H. Park, E. Schell, G. Wheeler), 2:18.71; 6. East Petersburg (T. Mandrell, T. Popalis, M. Steager, C. Kleintop), 2:18.84.

50 BREAST: 1. R. Johnson, AD, 35.26; 2. L. Ober, W, 35.34; 3. S. Lear, MTV, 35.51; 4. R. Johnson, AD, 35.26; 5. L. Ober, W, 35.34; 6. T. Popalis, EPST, 37.67.

50 FLY: 1. S. Guthridge, AD, 29.35; 2. A. Yunginger, Over., 30.31; 3. B. Brown, AD, 30.85; 4. S. Lear, MTV, 31.12; 5. E. Schell, MJ, 32.45; 6. K. Oberholtzer, W, 35.52.

50 FREE: 1. M. Nalls, MTV, 27.47; 2. B. Brown, AD, 27.60; 3. J. Park, MJ, 28.65; 4. A. Yunginger, Over., 28.66; 5. E. Schell, MJ, 28.97; 6. R. Johnson, AD, 29.06.

50 BACK: 1. S. Guthridge, AD, 31.28; 2. T. Mandrell, EPST, 32.34; 3. J. Park, MJ, 34.10; 4. L. Ober, W, 34.56; 5. K. Hester, MTV, 34.63; 6. M. Stone, NHST-ZZ, 34.96.

15-&-OVER

200 FREE RELAY: 1. Adamstown (M. Gring, K. Cossitor, M. Haines, A. Shaffer), 1:49.64; 2. Adamstown (S. Evans, G. Johnson, S. Marino, O. Iswalt), 1:52.39; 3. East Petersburg (M. Popalis, M. Wareham, M. Yoder, S. Wareham), 1:57.38; 4. Woodridge (D. de Perrot, E. Wyand, P. Zeamer, E. Schouten), 1:57.49.

200 MEDLEY RELAY: 1. Adamstown (S. Marino, G. Johnson, S. Evans, A. Shaffer), 2:02.59; 2. Adamstown (M. Gring, N. Abraham, K. Cossitor, M. Haines), 2:06.70; 3. Woodridge (D. de Perrot, E. Schouten, P. Zeamer, E. Wyand), 2:12.33; 4. Mount Joy (S. Hershey, S. Stoner, M. Schell, B. Smith), 2:13.78; 5. Skyline (M. Her, T. Raasch, J. Rowe, V. Rasp), 2:1505; 6. East Petersburg (M. Yoder, M. Popalis, S. Wareham, M. Wareham), 2:15.69.

50 BACK: 1. S. Marino, AD, 30.63; 2. A. Shaffer, AD, 31.59; 3. S. Evans, AD, 31.80; 4. J. Williamson, CST, 32.01; 5. M. Popalis, EPST, 33.15; 6. S. Sison, Over., 33.39.

50 BREAST: 1. G. Johnson, AD, 34.24; 2. M. Popalis, EPST, 35.04; 3. E. Schouten, W, 35.13; 4. S. Stoner, MJ, 35.73; 5. N. Abraham, AD, 36.84; 6. B. Fittery, MST-MA; 37.66.

50 FREE: 1. M. Newman, LCC, 27.20; 2. M. Haines, AD, 27.73; T3. S. Wareham, EPST, 27.91; T3. A. Shaffer, AD, 27.91; 5. M. Gring, AD, 28.08; 6. E. Schouten, W, 28.11.

50 FLY: 1. M. Newman, LCC, 29.46; 2. S. Marino, AD, 29.59; 3. S. Evans, AD, 30.00; 4. S. Wareham, EPST, 30.35; 5. M. Haines, AD, 30.58; 6. J. Adams, AD, 30.99.

TEAM SCORING

1. Adamstown 1036.5

2. Woodridge 942

3. Overlook 681

4. Mountville 515

5. Skyline 491

6. Mount Joy 368

7. East Petersburg 319

8. Ephrata 288.5

9. Landisville 231

10. New Holland 228.5

11. Conestoga Valley 208

12. Lanc. Country Club 189

13. Manheim 149.5

21. East Cocalico 50.5

22. Denver 34

About

Leave a Reply