Adamstown swimmers capture Division Two crownEphrata places fourth in team race; E. Cocalico fourth, Denver sixth in Div. Three

By on July 27, 2011

By: TODD RUTH Review Sports Editor truth.eph@lnpnews.com, Staff Writer

Numbers-wise, Adamstown may not be the deepest team in the league. But of the swimmers it does have penciled into its roster, they all delivered when it counted Saturday at the Division Two Swimming Championships held at Adamstown Pool.

The host team had seven swimmers win two individual events each while a few other added relay victories. In the end, it all added up to 776 points, which was more than enough to capture the overall team championship. Mountville was a distant second with 435 points, while Conestoga Valley (430), Ephrata (404) and Hempfield (387.5) rounded out the top five.

When asked about the number of swimmers who performed well for her team, Adamstown Coach Kim Evans said that solid depth throughout the lineup was the key to their championship on Saturday.

"Absolutely," she said. "We have a great team of dedicated swimmers who really made an effort to attend practices and work hard this season, and it really paid off. We’re very excited to win Divisionals. It was our goal as coaches after winning the first few dual meets (earlier this year)."

One of the highlights of Adamstown’s team win was the performance of its girls’ 11-12 200 free relay team which featured Maggie Elgin, Abigail Fricke, Brianna Bieber and Morgan Haines. That foursome set a new pool record of 2:06.97 to win the gold.

Haines also won two individual events on the day, winning both the 50 free (30.35) and 50 back (35.78). Other double winners for Adamstown included: Sarah Wasielevski, girls U-8 25 back (21.69) and 25 fly (19.51); Cameron Gring, girls 9-10 25 free (15.70) and 25 back (18.93); Samantha Marino, girls 13-14 50 back (32.53) and 50 fly (32.20); Jacob Ilgenfritz, boys 13-14 50 back (33.07) and 50 fly (31.03); Olivia Evans, 50 back (31.65) and 50 fly (30.83); and Sawyer Martin, boys 15 & over, 50 back (29.92) and 50 breast (32.99).

With a Division Two title in their back pockets, Adamstown is looking to up the ante heading into the All-League Championships which are slated for this Friday and Saturday, July 25-26 at Overlook.

"We would like to prove that we can compete with Division One teams in quality," Evans said. "We never have the numbers but we would like to score some points and place near the top."

Ephrata earned six victories on the day, and two of its swimmers had a hand in a pair of victories each.

In the boys 8-&-under division, Cameron Reeder captured the 25 fly title with a time of 20.53. He also teamed with Cole Freeman, William Pepper and Thomas McGillan to take the 100 free relay crown with a winning time of 1:25.33.

And Kylee Parsons was a double winner as well, taking home the girls 15-&-over 50 free title with a time of 28.12. She also swam anchor on the victorious 200 free relay squad, joining forces with Caitlin Davies, Madison Walmer and Kayla Fritz to capture victory in a time of 1:57.48.

Meanwhile, both Denver and East Cocalico took part in the division Three Championships held at SECA Pool in Quarryville.

SECA captured the overall team crown with 725 points, finishing well ahead of second-place finisher New Holland (486). Lititz Springs placed third with 465 points, just ahead of East Cocalico, which was fourth with 442 points. Denver took sixth overall with a total of 311.

Individually, Maddie Vanaskie led the way for East Cocalico, winning both the girls 11-12 50 free (32.91) and 50 fly (36.46) events while also swimming anchor on the victorious 200 free relay, which also included Alyssa Reitenbach, Gloria Boronow and Morgan Caramenico. They swam to a winning time of 2:20.25.

Denver earned three wins on the day as Tyler Robitzer, Elise Westhafer and Kourtnee Good all were victorious in their respective events.

The following are the winners from Saturday of each event from all three divisions:

Lancaster Summer League

Divisional Championships

(Division 2 at Adamstown)

GIRLS 8 & UNDER

25 Free: Kailee Freeman, Ephrata, 17.58. 25 Back: Sarah Wasielevski, Adamstown, 21.69. 25 Breast: Avery Sheaffer, Conestoga Valley, 24.85. 25 Fly: Sarah Wasielevski, 19.51. 100 Free Relay: Conestoga Valley (Kyla Pham, Avery Sheaffer, Ashtyn Heisey, Karin Hostetter), 1:25.81.

BOYS 8 & UNDER

25 Free: Micah Leaman, Conestoga Valley, 17.78. 25 Back: Daniel Lantz, Adamstown, 23.53. 25 Breast: Micah Leaman, Conestoga Valley, 24.83. 25 Fly: Cameron Reeder, Ephrata, 20.53. 100 Free Relay: Ephrata (Cole Freeman, William Pepper, Thomas McGillan, Cameron Reeder), 1:25.33.

GIRLS 9-10

25 Free: Cameron Gring, Adamstown, 15.70. 25 Back: Cameron Gring, Adamstown, 18.93. 25 Breast: Katie Fry, Adamstown, 22.08. 25 Fly: Lisa Schaefer, Millersville, 17.61. 100 Free Relay: Adamstown (Kathryn Voler, Caroline Wasielevski, Elizabeth Lantz, Cameron Gring), 1:09.69.

BOYS 9-10

25 Free: Alec Fatta, Mountville, 14.90. 25 Back: Nick Lynam, Conestoga Valley, 18.58. 25 Breast: Nick Pham, Conestoga Valley, 19.45. 25 Fly: Alec Fatta, Mountville, 15.57. 100 Free Relay: Mountville (Bradley Atkinson, Jonah Navea, CJ Saylor, Alec Fatta), 1:04.01.

GIRLS 11-12

50 Free: Morgan Haines, Adamstown, 30.35. 50 Back: Morgan Haines, Adamstown, 35.78. 50 Breast: Brianna Bieber, Adamstown, 38.37. 50 Fly: Victoria Yang, Mountville, 33.93. 200 Free Relay: Adamstown (Maggie Elgin, Abigail Fricke, Brianna Bieber, Morgan Haines), 2:06.97.

BOYS 11-12

50 Free: Landon Hertzler, Conestoga Valley, 31.44. 50 Back: Timothy Nguyen, Hempfield, 36.17. 50 Breast: Kenny Huhn, Mountville, 40.92. 50 Fly: Timothy Nguyen, Hempfield, 34.12. 200 Free Relay: Hempfield (Timothy Nguyen, Cade Ingram, Wade Spoerl, Nick Glass, 2:10.29.

GIRLS 13-14

50 Free: Autumn Shaffer, Adamstown, 28.59. 50 Back: Samantha Marino, Adamstown, 32.53. 50 Breast: Madyson Popalis, East Petersburg, 36.91. 50 Fly: Samantha Marino, Adamstown, 32.20. 200 Free Relay: Adamstown (Samantha Marino, Mikaela Lantz, Sidney Evans, Autumn Shaffer), 1:58.93.

BOYS 13-14

50 Free: Zack Bennett, Hempfield, 27.35. 50 Back: Jacob Ilgenfritz, Adamstown, 33.07. 50 Breast: Zack Bennett, Hempfield, 35.68. 50 Fly: Jacob Ilgenfritz, Adamstown, 31.03. 200 Free Relay: Hempfield (Ethan Williams, Karl Spoerl, Tre Fissella, Zack Bennett), 2:01.27.

GIRLS 15 & OVER

50 Free: Kylee Parsons, Ephrata, 28.12. 50 Back: Olivia Evans, Adamstown, 31.65. 50 Breast: Sarah Beck, East Petersburg, 36.58. 50 Fly: Olivia Evans, Adamstown, 30.83. 200 Free Relay: Ephrata (Caitlin Davies, Madison Walmer, Kayla Fritz, Kylee Parsons), 1:57.48.

BOYS 15 & OVER

50 Free: Cooper Lindsley, Millersville, 25.62. 50 Back: Sawyer Martin, Adamstown, 29.92. 50 Breast: Sawyer Martin, Adamstown, 32.99. 50 Fly: Paul Ashton, Ephrata, 28.35. 200 Free Relay: Conestoga (Casey Wells, Zack Snyder, Steven Armstrong, Travis Wells), 1:46.22.

TEAM RESULTS: 1. Adamstown 776; 2. Mountville 435; 3. Conestoga Valley 430; 4. Ephrata 404; 5. Hempfield 387.5; 6. East Petersburg 371; 7. Millersville 316.5; 8. Conestoga 192.

(Division 3 @ SECA)

BOYS 8 & UNDER

25 Free: Kevin Draeger, Lititz Springs, 18.12; 25 Back: Cooper Werni, East Cocalico, 23.34; 25 Breast: Andrew Reidenbaugh, Seca, 25.97; 25 Fly: Kevin Draeger, Lititz Springs, 20.40. 100 Free Relay: Seca (J.D. Zellers, Liam Roark, Dalton Shank, Andrew Reidenbaugh), 1:23.36.

BOYS 9-10

25 Free: Maxwell Gehman, Manheim, 16.67. 25 Back: Maxwell Gehman, Manheim, 22.72. 25 Breast: Connor Shields, Lititz Springs, 24.21. 25 Fly: Tyler Robitzer, Denver, 19.07. 100 Free Relay: Seca (Logan Shank, Marius deLannee, David Matos, Ben Stickler), 1:14.57.

BOYS 11-12

50 Free: Cody Bleacher, Seca, 30.37. 50 Back: Owen Pearson, Bent Creek, 40.54. 50 Breast: Cody Bleacher, Seca, 41.26. 50 Fly: Colin Sensenich, Lititz Springs, 35.68. 200 Free Relay: Lititz Springs (Zachary Steudel, Joseph Moll, Matthew Weber, Colin Sensenich), 2:16.89.

BOYS 13-14

50 Free: Brendon Schrantz, New Holland, 28.19. 50 Back: Matthew Daniel, Manheim, 35.70. 50 Breast: Brendon Schrantz, New Holland,

38.65. 50 Fly: Brendon Schrantz, New Holland, 31.75. 200 Free Relay: Seca (Robbie Hassel, Liam Hodgson, Sam Spearing, Daniel Reidenbaugh), 2:03.43.

BOYS 15 & OVER

50 Free: Stuart Cubbison, Bent Creek, 24.63. 50 Back: Andrew Schrantz, New Holland,

28.95. 50 Breast: Jacob Robinson, Locust

Heights, 32.10. 50 Fly: Stuart Cubbison, Bent Creek, 27.27. 200 Free Relay: New Holland

(Tyler Clisham, Kyle Harris, Aaron Eckman,

Andrew Schrantz), 1:45.81.

GIRLS 8 & UNDER

25 Free: Elise Westhafer, Denver, 19.99. 25 Back: Brynn Magrini, Bent Creek, 25.67. 25 Breast: Ellie Fittery, Manheim, 26.35. 25 Fly: Antonia Georgelis, Bent Creek, 23.53. 100 Free Relay: Seca (Anna Stickler, Emma Kury, Kara Moyer, Dannielle, Courtot), 1:31.83.

GIRLS 9-10

25 Free: Sophie Guthridge, East Cocalico, 15.36. 25 Back: Paxton Steffy, East Cocalico, 18.58. 25 Breast: Danielle Fittery, Manheim, 20.36. 25 Fly: Maya Hartzler, Bent Creek, 16.81. 100 Free Relay: New Holland (Skylar Mohler, Payton Shirk, Ashley Good, Michaela Stone), 1:09.92.

GIRLS 11-12

50 Free: Maddie Vanaskie, East Cocalico, 32.91. 50 Back: Alyssa Reitenbach, East Cocalico, 39.72. 50 Breast: Kourtnee Good, Denver, 42.84. 50 Fly: Maddie Vanaskie, East Cocalico, 36.46. 200 Free Relay: East Cocalico (Alyssa Reitenbach, Gloria Boronow, Morgan Caramenico, Maddie Vanaskie), 2:20.25.

GIRLS 13-14

50 Free: Megan Freeman, Lititz Springs, 31.38. 50 Back: Brigette Fittery, Manheim, 36.45. 50 Breast: Brigette Fittery, Manheim, 39.50. 50 Fly: Megan Freeman, Lititz Springs, 35.08. 200 Free Relay: Manheim (Brigette Fittery, Melissa Neal, Kayla Smith, Jeanine Wagner), 2:11.38.

GIRLS 15 & OVER

50 Free: Tara Freeman, Lititz Springs, 28.86. 50 Back: Erin Kury, Seca, 34.76. 50 Breast: Elizabeth Reidenbaugh, Seca, 38.68. 50 Fly: Tara Freeman, Lititz Springs, 30.80. 200 Free Relay: Lititz Springs (Katie Deckard, Brianna Olivieri, Gabrielle Brubaker, Tara Freeman), 2:01.01.

TEAM RESULTS: 1. Seca 725; 2. New Holland

486; 3. Lititz Springs 465; 4. East Cocalico 442; 5. Bent Creek 313; 6. Denver 311; 7. Locust Heights 252; 8. Manheim 250.

(Division 1 at Skyline)

GIRLS 8 & UNDER

25 Free: K. Raasch, Skyline, 18.78. 25 Back: E. Horner, L-S, 23.68. 25 Breast: K. Raasch, Skyline, 24.00. 25 Fly: H. Boldizar, Skyline, 20.68. 100 Free Relay: Skyline (H. Boldizar, E. Holland, A. Pasewicz, K. Raasch), 1:21.90.

BOYS 8 & UNDER

25 Free: T. Kurtz, Lancaster Country Club, 16.98. 25 Back: S. Bennett, Landisville, 22.88. 25 Breast: N. Rucci, Woodridge, 23.03. 25 Fly: T. Kurtz, Lancaster Country Club, 20.83. 100 Free Relay: Woodridge (D. Woolley, O. Campbell, J. Bergh, N. Rucci) 1:19.57.

GIRLS 9-10

25 Free: C. Newell, Skyline, 16.06. 25 Back: A. Warfel, Skyline, 18.22. 25 Breast: E. Oberholtzer, Woodridge, 19.89. 25 Fly: A. Warfel, Skyline, 16.09. 100 Free Relay: Overlook (A. Buckwalter, N. Sage, S. Side, S. Winkler), 1:08.22.

BOYS 9-10

25 Free: C. Gingrich, Lancaster Country Club, 14.39. 25 Back: O. Lance, Woodridge, 17.67. 25 Breast: O. Lance, Woodridge, 20.28. 25 Fly: C. Gingrich, Lancaster Country Club, 15.87. 100 Free Relay: Woodridge (E. Troop, O. Lance, E. McSparran, H. Rucci), 1:08.32.

GIRLS 11-12

50 Free: Emma Schouten, Woodridge, 30.16. 50 Back: Meredith Newman, Lancaster

Country Club, 36.13. 50 Breast: Emma Schouten, Woodridge, 38.73. 50 Fly: Anna Lance, Woodridge, 33.13. 200 Free Relay: Woodridge (Anna Lance, Katie Oberholtzer, Paetyn Zeamer, Emma Schouten), 2:07.0.

BOYS 11-12

50 Free: Keir Uhlin, Woodridge, 30.16. 50 Back: Colin Anderson, Lampeter Strasburg, 36.83. 50 Breast: Steven Hollern, Lampeter Strasburg, 41.82. 50 Fly: John Fulton, Lancaster Country Club, 34.53. 200 Free Relay: Woodridge (Ryan Hohman, Stefan Glavce, Gabe Cicala, Keir Uhlin), 2:09.2.

GIRLS 13-14

50 Free: Lisa David, Overlook, 28.66. 50 Back: Lisa David, Overlook, 33.44. 50 Breast: Samantha Stoner, Mount Joy, 37.59. 50 Fly: Samantha Kegel, Lancaster Country Club, 31.72. 200 Free Relay: Skyline (Maddy Johnson, Kaitlyn VanTash, Sloane Hauck, Sophie Batchelder), 2:00.6.

BOYS 13-14

50 Free: Tyler Russell, Skyline, 26.91. 50 Back: Riley Stadel, Landisville, 33.29. 50 Breast: Conor Chastain, Overlook, 35.94. 50 Fly: Tyler Russell, Skyline, 29.5. 200 Free Relay: Woodridge (Tim Griest, Ian Harpel, Jack Lance, Christopher Cicala), 1:54.9.

GIRLS 15 & OVER

50 Free: Katie Diller, Skyline, 27.43. 50 Back: Abby Oberholtzer, Mount Joy, 33.12. 50 Breast: Victoria Rasp, Skyline, 36.52. 50 Fly: Katie Diller, Skyline, 29.53. 200 Free Relay: Mount Joy (Brittany Ricedorf, Megan Foltz, Emily Reale, Abby Oberholtzer), 1:54.6.

BOYS 15 & OVER

50 Free: Dan Ross, Overlook, 24.7. 50 Back: Everett Albert, Overlook, 29.49. 50 Breast: Austin Hill, Overlook, 31.59. 50 Fly: Brent Longenecker, Mount Joy, 26.76. 200 Free Relay: Overlook (Everett Albert, Mark Harris, Austin Hill, Dan Ross), 1:40.7.

TEAM RESULTS: 1. Woodridge 807; 2. Overlook 777.5; 3. Skyline 588.5; 4. Landisville 404; 5. Mount Joy 362; 6. Lampeter-Strasburg YMCA 222; 7. Lancaster Country Club 195. More DIVISIONALS, page B-2

About Ephrata Review