Adamstown three-peats as Division One champs

By on July 27, 2016
Becca Brown anchored the last leg of Adamstown’s first place girls open 200 free relay Saturday at the Division One Meet held at Overlook.

Becca Brown anchored the last leg of Adamstown’s first place girls open 200 free relay Saturday at the Division One Meet held at Overlook.

Wins 24 events en route to capturing title

The Adamstown Gators swim team captured its third–straight Division One championship in dominant fashion this past Saturday at Overlook Pool.

The Gators overwhelmed the competition, scoring 898.50 points to place more than 200 points ahead of runner-up Woodridge, which earned a score of 674.50.

Adamstown accumulated 24 gold medals on the day. Double winners for the Gators included: Keagan Eisenhofer, who earned gold in the boys 8-&-under 25 breast (23.68) and 25 fly (18.85); Chadd Corson, who claimed the boys 11-12 50 back (32.93) and 50 fly (37.06); Annie Gao, who won both the girls 9-10 25 breast (19.76) and 25 fly (16.07); and Cameron Gring, who copped both the girls 13-14 50 breast (33.71) and 50 fly (28.06).

The Ephrata Tidal Waves also competed in the Division One Meet where they finished seventh with 246.50 points.

Ryan Brubaker won the boys 11-12 50 free with a winning time of 28.41, while the girls 8-&-under 100 free relay team of Katie Brass, Cali Burkholder, Adelyn Zimmerman and Paytyn Jones was victorious as well, coming in with a time of 1:16.81.

The top three place winners from each event were as follows:

 

 

LANCASTER SUMMER LEAGUE

DIVISION ONE CHAMPIONSHIPS

At Overlook

BOYS

AGES 8 & UNDER

25-METER FREESTYLE: 1. J. Kenneff, Skyline, 18.55; 2. J. Martin, Ephrata, 18.78; 3. O. Eisenhofer, Adamstown, 18.98.

25-METER BACKSTROKE: 1. O. Eisenhofer, Adamstown, 22.37; 2. B. Reber, Woodridge, 22.81; 3. J. Martin, Ephrata, 23.81.

25-METER BREASTSTROKE: 1. K. Eisenhofer, Adamstown, 23.68; 2. E. Hayes, Woodridge, 27.52; 3. A. Eckert, Overlook, 28.29.

25-METER BUTTERFLY: 1. K. Eisenhofer, Adamstown, 18.85; 2. B. Reber, Woodridge, 20.60; 3. J. Kenneff, Skyline, 24.08.

100-METER FREESTYLE RELAY: 1. Woodridge (E. Hayes, A. Derderian, M. Derderian, B. Reber), 1:21.77; 2. Adamstown (O. Eisenhofer, L. Trupp, D. Baldwin, K. Eisenhofer), 1:24.75; 3. Mountville (C. Trowbridge, C. Skiles, B. Shoff, G. Myers), 1:31.35.

AGES 9-10

25-METER FREESTYLE: 1. F. DiMartini, Adamstown, 16.08; 2. A. Pasewicz, Skyline, 16.15; 3. B. Leed, Overlook, 16.33.

25-METER BACKSTROKE: 1. B. Sipel, Woodridge, 18.02; 2. K. Fatta, Mountville, 20.05; 3. T. Evans, Woodridge, 20.12.

25-METER BREASTSTROKE: 1. J. Myer, Skyline, 20.14; 2. B. Leed, Overlook, 20.31; 3. I. Vitko, Mountville, 21.25.

25-METER BUTTERFLY: 1. J. Myer, Skyline, 16.50; 2. B. Sipel, Woodridge, 16.53; 3. B. Meck, Overlook, 17.56.

100-METER FREESTYLE RELAY: 1. Overlook (B. Leed, J. Gocotano, C. Stevens, B. Meck), 1:05.45; 2. Woodridge (T. Evans, D. Hershey, T. Jeanes, B. Sipel), 1:05.77; 3. Skyline (A. Pasewicz, A. Drolet, N. Pikarski, J. Myer), 1:15.00.

AGES 11-12

50-METER FREESTYLE: 1. R. Brubaker, Ephrata, 28.41; 2. S. Strieb, Adamstown, 29.80; 3. B. Eisenbrown, Adamstown, 30.00.

50-METER BACKSTROKE: 1. C. Corson, Adamstown, 32.93; 2. R. Brubaker, Ephrata, 33.46; 3. B. Eisenbrown, Adamstown, 34.69.

50-METER BREASTSTROKE: 1. G. Leibfried, Mount Joy, 38.43; 2. E. Hershey, Woodridge, 38.99; 3. R. Gehman, Adamstown, 40.28.

50-METER BUTTERFLY: 1. C. Corson, Adamstown, 32.06; 2. B. Stuhltrager, Woodridge, 33.35; 3. R. Maietta, Woodridge, 34.07.

200-METER FREESTYLE RELAY: 1. Adamstown (B. Eisenbrown, R. Gehman, S. Strieb, C. Corson), 1:59.69 (PR); 2. Woodridge (R Maietta, T. Lance, E. Hershey, B. Stuhltrager), 2:02.11; 3. Ephrata (C. Jones, C. Freeman, A. Brass, R. Brubaker), 2:07.87.

AGES 13-14

50-METER FREESTYLE: 1. A. Waplinger, Overlook, 26.48; 2. O. Campbell, Woodridge, 26.69; 3. Adamstown, 26.83.

50-METER BACKSTROKE: 1. E. Gocotano, Overlook, 29.88 (PR); 2. I. Shaub, Adamstown, 31.09; 3. Z. Sherk, Adamstown, 31.15.

50-METER BREASTSTROKE: 1. Z. Sherk, Adamstown, 32.44 (PR); 2. S. Lutter, Mountville, 32.93; 3. C. Paladino, Overlook, 34.11.

50-METER BUTTERFLY: 1. E. Gocotano, Overlook, 28.58; 2. A. Waplinger, Overlook, 28.90; 3. I. Shaub, Adamstown, 29.57.

200-METER FREESTYLE RELAY: 1. Overlook (E. Gocotano, C. Paladino, C. Brenton, A. Waplinger), 1:46.54 (PR); 2. Adamstown (I. Shaub, J. Cunningham, Z. Sherk, B. Heckman), 1:48.41; 3. Woodridge, B. Hohman, K. Eshleman, N. Rucci, O. Campbell), 1:55.87.

AGES 15 & OVER

50-METER FREESTYLE: 1. C. Schiavone, Mount Joy, 24.14; 2. T. Groff, 24.55; 3. C. Gwiazdowski, Adamstown, 24.90.

50-METER BACKSTROKE: 1. K. Kerchner, Adamstown, 27.66 (PR); 2. C. Gwiazdowski, Adamstown, 28.46; 3. O. Lance, Woodridge, 28.94.

50-METER BREASTSTROKE: 1. T. Christ, Adamstown, 30.26 (PR); 2. H. Keck, Adamstown, 32.20; 3. (t) David Heckel, Woodridge, Nathan Heisey, Skyline, 32.29.

50-METER BUTTERFLY: 1. T. Groff, Adamstown, 26.64; 2. A. Fatta, Mountville, 27.58; 3. T. Christ, Adamstown, 27.75.

200-METER FREESTYLE RELAY: 1. Adamstown (C. Gwiazdowski, H. Keck, K. Kerchner, T. Groff), 1:37.48; 2. Woodridge (T. Griest, G. Cicala, M. Southward, C. Cicala), 1:38.23; 3. Mountville (J. Byrne, A. Fatta, T. Lutter, C. Lear), 1:39.04.

GIRLS

AGES 8 & UNDER

25-METER FREESTYLE: 1. L. Dennis, Mountville, 17.55; 2. K. Brass, Ephrata, 17.76; 3. C. Schwartz, Woodridge, 17.80.

25-METER BACKSTROKE: 1. A. Mellinger, Mount Joy, 22.63; 2. D. Landis, Mountville, 23.46; 3. C. Burkholder, Ephrata, 23.94.

25-METER BREASTSTROKE: 1. A. Oldac, Overlook, 23.31; 2. C. Schwartz, Woodridge, 23.73; 3. M. Keares, Skyline, 24.98.

25-METER BUTTERFLY: 1. L. Dennis, Mountville, 19.01; 2. A. Mellinger, Mount Joy, 19.05; 3. S. Strieb, Adamstown, 21.22.

100-METER FREESTYLE RELAY: 1. Ephrata (K. Brass, C. Burkholder, A. Zimmerman, P. Jones), 1:16.81; 2. Adamstown (S. Strieb, L. DeLoretta, E. Fisher, M. Digman), 1:22.97; 3. Mount Joy (T. Moore, M. Myers, K. Runkle, A. Mellinger), 1:23.26.

AGES 9-10

25-METER FREESTYLE: 1. T. Adams, Overlook, 16.05; 2. M. Arthur, Adamstown, 16.05; 3. E. Mosner, Woodridge, 16.31.

25-METER BACKSTROKE: 1. A. Eisenbrown, Adamstown, 19.92; 2. M. Arthur, Adamstown, 20.04; 3. A. Landis, Mountville, 20.53.

25-METER BREASTSTROKE: 1. A. Gao, Adamstown, 19.76; 2. E. Mosner, Woodridge, 20.30; 3. M. Trowbridge, Mountville, 22.97.

25-METER BUTTERFLY: 1. A. Gao, Adamstown, 16.07; 2. T. Adams, Overlook, 16.73; 3. A. Eisenbrown, Adamstown, 17.02.

100-METER FREESTYLE RELAY: 1. Adamstown (M. Arthur, S. Eisenhofer, A. Eisenbrown, A. Gao), 1:06.05; 2. Overlook (K. Gaalswyk, T. Capizzi, T. Grosh, T. Adams), 1:11.98; 3. Skyline (A. Burrowes, K. Stoyer, M. Schnabel, L. Shultzabarger), 1:12.50.

AGES 11-12

50-METER FREESTYLE: 1. K. Raasch, Skyline, 28.51; 2. E. Cherrie, Adamstown, 30.43; 3. V. Ealy, Overlook, 30.69.

50-METER BACKSTROKE: 1. K. Raasch, Skyline, 33.25; 2. B. Magrini, Woodridge, 34.35; 3. I. Miller, Woodridge, 34.76.

50-METER BREASTSTROKE: 1. E. Cherrie, Adamstown, 38.34; 2. K. Martz, Adamstown, 38.36; 3. E. Perot, Overlook, 40.58.

50-METER BUTTERFLY: 1. K. Raasch, Skyline, 30.91; 2. I. Miller, Woodridge, 32.02; 3. E. Gao, Adamstown, 32.95.

200-METER FREESTYLE RELAY: 1. Adamstown (K. Eisenhofer, S. Gring, E. Gao, E. Cherrie), 2:03.64; 2. Woodridge (I. Miller, K. Bronov, M. Hahn, B. Magrini), 2:08.54; 3. Overlook (E. Perot, J. Farrell, M. Eckert, V. Ealy), 2:12.97.

AGES 13-14

50-METER FREESTYLE: 1. E. Oberholtzer, Woodridge, 27.87; 2. M. Rickert, Adamstown, 27.98; 3. B. Uhlin, Mountville, 28.86.

50-METER BACKSTROKE: 1. M. Rickert, Adamstown, 30.60; 2. G. Walsh, Mount Joy, 32.81; 3. B. Uhlin, Mountville, 33.64.

50-METER BREASTSTROKE: 1. C. Gring, Adamstown, 33.71; 2. J. Park, Mount Joy, 34.13; 3. E. Oberholtzer, Woodridge, 35.19.

50-METER BUTTERFLY: 1. C. Gring, Adamstown, 28.06; 2. J. Park, Mount Joy, 30.07; 3. B. Uhlin, Mountville, 31.34.

200-METER FREESTYLE RELAY: 1. Adamstown (M. Rickert, M. Haraschak, S. Wasielevski, C. Gring), 1:57.35; 2. Mount Joy (G. Walsh, C. O’Neill, J. Wheeler, J. Park), 1:58.07; 3. Woodridge (A. Thompson, M. Weeks, M. Stuhltrager, E. Oberholtzer), 2:00.51.

AGES 15 & OVER

50-METER FREESTYLE: 1. M. Nalls, Mountville, 27.51; 2. B. Brown, Adamstown, 27.66; 3. S. Lear, Mountville, 27.77.

50-METER BACKSTROKE: 1. M. Gring, Adamstown, 31.14; 2. A. Yunginger, Overlook, 31.66; 3. A. Shaffer, Adamstown, 31.71.

50-METER BREASTSTROKE: 1. E. Schouten, Woodridge, 34.40; 2. L. Ober, Woodridge, 34.94; 3. S. Lear, Mountville, 35.45.

50-METER BUTTERFLY: 1. A. Yunginger, Overlook, 29.38; 2. S. Guthridge, Adamstown, 29.65; 3. M. Gring, Adamstown, 30.11.

200-METER FREESTYLE RELAY: 1. Adamstown (M. Gring, C. Wasielevski, A. Shaffer, B. Brown), 1:49.56; 2. Adamstown (S. Guthridge, R. Johnson, G. Johnson, M. Haines), 1:53.37; 3. Overlook (E. Salembier, S. Sison, M. Wylie-Thal, A. Yunginger), 1:53.48.

COMBINED TEAM SCORES

  1. Adamstown, 898.50; 2. Woodridge, 674.50; 3. Overlook, 491.50; 4. Skyline, 424; 5. Mountville, 343.50; 6. Mount Joy, 285.50; 7. Ephrata, 246.50.

About digital editor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *