Denver claims third place at DivisionThree championships

By on July 27, 2016
Denver’s Sierra Boyd competes in the girls 13-14 butterfly Saturday at the Division Three Meet held at Lititz Springs. Boyd went on to finish ninth.

Denver’s Sierra Boyd competes in the girls 13-14 butterfly Saturday at the Division Three Meet held at Lititz Springs. Boyd went on to finish ninth.

Westhafer is triple winner

The Denver Sharks swim team scored 480 points to finish third overall in the team standings at the Division Three Swimming Championships held at Lititz Springs Pool.

Elise Westhafer led all Denver swimmers as she claimed three events on the day, including the girls 13-14 50 free (31.53), 50 back (37.63) and 50 fly (33.90) events.

Landis Kimbel also was a multiple event winner as he claimed both the boys 9-10 25 free (17.19) and 25 back (20.14) events.

Host Lititz Springs captured the overall team title with a score of 775.5. Conestoga was a distant second with 589 points.

Other winners for Denver on the day included: Karissa Legaspi in the girls 8-&-under 25 free (18.47); and the boys 15-&-over free relay team of Colin Higinbotham, Seth Hummer, Addison Styer and Michael White (1:47.86).

East Cocalico was the only other local team to compete in Division Three where they finished seventh in the team standings with a score of 130.

The following are the top three place winners from each event at the Division Three Meet:

 

DIVISION THREE CHAMPIONSHIPS

At Lititz Springs

BOYS

AGES 8 & UNDER

25-METER FREESTYLE: 1. Brian Brislin, Bent Creek, 19.60; 2. Jack Steele, Conestoga, 19.96; 3. Chase Kirchner, Manheim, 20.00.

25-METER BACKSTROKE: 1. Avery Kirchner, Manheim, 25.09; 2. Jordan Hench, Lititz Springs, 25.20; 3. Ian Schneider, East Cocalico, 26.22.

25-METER BREASTSTROKE: 1. Jack Steele, Conestoga, 27.87; 2. Aiden Aranowicz, Bent Creek, 32.01; 3. Chase Kirchner, Manheim, 32.50.

25-METER BUTTERFLY: 1. Octavio Parraga, Manheim, 25.28; 2. Ian Schneider, East Cocalico, 25.84; 3. Jack Steele, Conestoga, 26.03.

100-METER FREESTYLE RELAY: 1. Bent Creek (A. Aranowicz, N. Fletcher, G. Forman, B. Brislin), 1:36.90; 2. Conestoga (N. Hess, S. Moore, K. Morris, C. Perry), 2:07.01; 3. SECA (K. Ludgate, M. Opinaldo, H. Kershner, J. Gilman), 2:08.34.

AGES 9-10

25-METER FREESTYLE: 1. Landis Kimbel, Denver, 17.19; 2. Duncan McKay, Lititz Springs, 17.44; 3. Drew Greiner, Manheim, 17.55.

25-METER BACKSTROKE: 1. Landis Kimbel, Denver, 20.14; 2. Will Diamantoni, Bent Creek, 23.02; 3. Jack Commerce, Bent Creek, 23.43.

25-METER BREASTSTROKE: 1. Tommy Wainman, Lititz Springs, 25.15; 2. Paetyn Knepp, Manheim, 27.26; 3. Riley Yoder, Lititz Springs, 28.22.

25-METER BUTTERFLY: 1. Duncan McKay, Lititz Springs, 19.83; 2. Andrew Seprinski, Lititz Springs, 22.15; 3. Aaron Wilczek, East Cocalico, 22.88.

100-METER FREESTYLE RELAY: 1. Bent Creek (W. Diamantoni, J. Kline, J. Palandjian, J. Commerce), 1:23.13; 2. Conestoga (C. Spitko-Lind, S. Moore, M. Sandt, L. Perry), 1:24.79; 3. C. Abreu, J. Ovalle, T. Wainman, R. Strathmeyer), 1:37.16.

AGES 11-12

50-METER FREESTYLE: 1. Robby Sabol, Lititz Springs, 30.97; 2. James Moll, Lititz Springs, 32.30; 3. Bryce Fawber, Manheim, 33.33.

50-METER BACKSTROKE: 1. James Moll, Lititz Springs, 36.83; 2. Robby Sabol, Lititz Springs, 41.90; 3. Andrew Peters, Denver, 42.28.

50-METER BREASTSTROKE: 1. Bryce Fawber, Manheim, 42.27; 2. Nate Young, Lititz Springs, 46.16; 3. Owen Walker, SECA, 46.28.

50-METER BUTTERFLY: 1. James Moll, Lititz Springs, 36.53; 2. Robby Sabol, Lititz Springs, 39.50; 3. Owen Walker, SECA, 41.91.

200-METER FREESTYLE RELAY: 1. SECA (T. McDowell, N. Sica, M. Eckman, O. Walker), 2:39.72; 2. Lititz Springs (C. Cumberbatch, J. Strathmeyer, T. Esbenshade, N. Young), 2:39.90; 3. Conestoga (C. Hess, N. Mintzer, R. Trimble, S. Moore), 2:43.19.

AGES 13-14

50-METER FREESTYLE: 1. Wesley Kendig, Conestoga, 27.92; 2. Tanner Haines, Lititz Springs, 28.51; 3. Kyle Echterling, Conestoga, 30.72.

50-METER BACKSTROKE: 1. Clint Wilson, SECA, 36.38; 2. Andrew Zimmerman, Denver, 38.45; 3. Ollie Chairs, Bent Creek, 39.50.

50-METER BREASTSTROKE: 1. Tanner Haines, Lititz Springs, 35.88; 2. Nicolas Molignoni, Denver, 38.83; 3. Ollie Chairs, Bent Creek, 39.81.

50-METER BUTTERFLY: 1. Wesley Kendig, Conestoga, 31.15; 2. Nicolas Molignoni, Denver, 32.13; 3. Andrew Zimmerman, Denver, 32.78.

200-METER FREESTYLE RELAY: 1. Conestoga (K. Echterling, N. Wright, M. Sweigart, W. Kendig), 2:03.08; 2. Lititz Springs (J. Sweigart, R. Horner, K. Draeger, T. Haines), 2:03.83; 3. SECA (B. Strickler, J. Zellers, L. Roark, C. Wilson), 2:09.15.

AGES 15 & OVER

50-METER FREESTYLE: 1. Collin Sensenich, Manheim, 25.45; 2. Michael White, Denver, 25.47; 3. Matt Daniel, Manheim, 25.61.

50-METER BACKSTROKE: 1. Joe Moll, Lititz Springs, 28.64; 2. Colin Sensenich, Manheim, 28.81; 3. Michael White, Denver, 30.78.

50-METER BREASTSTROKE: 1. Matt Daniel, Manheim, 33.70; 2. Aaron McKabe Jones, SECA, 36.46; 3. Kyle Rupp, Denver, 36.57.

50-METER BUTTERFLY: 1. Collin Sensenich, Manheim, 27.01; 2. Matt Daniel, Manheim, 27.09; 3. Colin Higinbotham, Denver, 27.75.

200-METER FREESTYLE RELAY: 1. Denver (C. Higinbotham, S. Hummer, A. Styer, M. White), 1:47.86; 2. Lititz Springs (A. Deckard, T. Ngo, M. Weber, J. Moll), 1:49.28; 3. Conestoga (R. Neuman, E. Starry, L. Connelly, S. Stone), 1:59.34.

GIRLS

AGES 8 & UNDER

25-METER FREESTYLE: 1. Karissa Legaspi, Denver, 18.47; 2. Makenzie Wolpert, Conestoga, 19.25; 3. Cassidy Brown, SECA, 19.40.

25-METER BACKSTROKE: 1. Gabby O’Connor, Lititz Springs, 24.51; 2. Leyah Hatfield, Manheim, 25.88; 3. Ada Wilbert, Lititz Springs, 26.89.

25-METER BREASTSTROKE: 1. Julia Velez, Lititz Springs, 26.38; 2. Makenzie Wolpert, Conestoga, 26.85; 3. Hayden Eby, Lititz Springs, 26.89.

25-METER BUTTERFLY: 1. Makenzie Wolpert, Conestoga, 21.84; 2. Karissa Legaspi, Denver, 24.96; 3. Brooklyn Nolt, Lititz Springs, 25.56.

100-METER FREESTYLE RELAY: 1. Lititz Springs (A. Wilbert, J. Velez, G. O’Connor, H. Eby), 1:28.90; 2. Denver (A. Musser, M. Van Zant, M. Finnegan, K. Legaspi), 1:30.65.

AGES 9-10

25-METER FREESTYLE: 1. Zara Paisley, Conestoga, 15.46; 2. Allie Mateyak, Lititz Springs, 15.92; 3. Cale Moore, Manheim, 16.39.

25-METER BACKSTROKE: 1. Allie Mateyak, Lititz Springs, 20.47; 2. Syd Harmes, Lititz Springs, 21.71; 3. Cale Moore, Manheim, 21.90.

25-METER BREASTSTROKE: 1. Zara Paisley, Conestoga, 19.99; 2. Cale Moore, Manheim, 21.66; 3. Kari Anderson, Conestoga, 22.00.

25-METER BUTTERFLY: 1. Zara Paisley, Conestoga, 16.94; 2. Allie Mateyak, Lititz Springs, 18.39; 3. Kari Anderson, Conestoga, 18.53.

100-METER FREESTYLE RELAY: 1. Conestoga (K. Anderson, M. Taylor, C. Smith, J. Janssen), 1:18.10; 2. Lititz Springs (H. Bitner, A. Pusey, N. White, M. Sozzi), 1:28.12; 3. Conestoga (J. Smith, S. Shaw, B. Brittain, K. Neuman), 1:31.21.

AGES 11-12

50-METER FREESTYLE: 1. Hannah Greenway, Lititz Springs, 30.74; 2. Faith Forman, Bent Creek, 31.07; 3. Olivia Faulhaber, Manheim, 31.70.

50-METER BACKSTROKE: 1. Faith Forman, Bent Creek, 39.70; 2. Kendall Eby, Lititz Springs, 41.11; 3. Carley Sweigart, Conestoga, 45.63.

50-METER BREASTSTROKE: 1. Aubrey Bitner, Lititz Springs, 44.83; 2. Paige Wall, Conestoga, 45.76; 3. Laura Brislin, Bent Creek, 47.12.

50-METER BUTTERFLY: 1. Hannah Greenway, Lititz Springs, 36.21; 2. Faith Forman, Bent Creek, 36.63; 3. Emily Gambler, Conestoga, 38.50.

200-METER FREESTYLE RELAY: 1. Conestoga (A. Kauffman, P. Wall, C. Sweigart, E. Gambler), 2:27.09; 2. Denver (R. Steiert, L. finnegan, E. Stoltzfus, J. Musser), 2:38.44; 3. Conestoga (P. Kendig, C. Perry, G. Bresch, B. Fulmer), 2:39.39.

AGES 13-14

50-METER FREESTYLE: 1. Elise Westhafer, Denver, 31.53; 2. Jordyn Kendig, Conestoga, 32.73; 3. Erin Greiner, Manheim, 33.41.

50-METER BACKSTROKE: 1. Elise Westhafer, Denver, 37.63; 2. Allison Steele, Conestoga, 37.79; 3. Autumn Greiner, Manheim, 40.38.

50-METER BREASTSTROKE: 1. Autumn Greiner, Manheim, 42.62; 2. Isa Velez, Lititz Springs, 42.69; 3. Cheria Esbenshade, Lititz Springs, 44.89.

50-METER BUTTERFLY: 1. Elise Westhafer, Denver, 33.90; 2. Jenna Bleacher, SECA, 36.01; 3. Isa Velez, Lititz Springs, 38.46.

200-METER FREESTYLE RELAY: 1. SECA (A. Strickler, G. Plechner, M. Britigan, J. Bleacher), 2:22.03; 2. Conestoga (A. Steele, B. Perry, A. Longenecker, J. Kendig), 2:24.84; 3. Lititz Springs (A. Weaver, A. Sozzi, C. Esbenshade, L. McKay), 2:31.12.

AGES 15 & OVER

50-METER FREESTYLE: 1. Megan Freeman, Lititz Springs, 29.53; 2. Ella Schnupp, Lititz Springs, 29.77; 3. Maya Hartzler, Bent Creek, 29.88.

50-METER BACKSTROKE: 1. Leah Williamson, Conestoga, 33.72; 2. Ashley Zimmerman, Denver, 36.07; 3. Amelia Dissinger, Manheim, 37.15.

50-METER BREASTSTROKE: 1. Ella Schnupp, Lititz Springs, 36.82; 2. Amelia Dissinger, Manheim, 38.12; 3. Kelly Johnson, Manheim, 40.07.

50-METER BUTTERFLY: 1. Leah Williamson, Conestoga, 30.45; 2. Maya Hartzler, Bent Creek, 32.19; 3. Megan Freeman, Lititz Springs, 32.79.

200-METER FREESTYLE RELAY: 1. Lititz Springs (M. Freeman, L. Sabol, S. Shields, E. Schnupp), 2:04.50; 2. SECA (A. Curran, C. Walker, S. Plechner, A. McDowell), 2:17.15; 3. Denver (K. Kimbel, B. Meckley, C. Boyd, N. Boronow), 2:17.59.

COMBINED TEAM SCORES

  1. Lititz Springs 775.5; 2. Conestoga 589; 3. Denver 480; 4. Manheim 419; 5. SECA 318.5; 6. Bent Creek 243; 7. East Cocalico 130.

 

About digital editor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *