Waves place second, finish with 14 golds at Division Two meet

By on July 24, 2019
Chad Jones of Ephrata comes up for air during the 50 breaststroke event Saturday at the Division Two Meet. Jones led Ephrata with three individual golds on the day. Photo by Denise Mitchell

Chad Jones of Ephrata comes up for air during the 50 breaststroke event Saturday at the Division Two Meet. Jones led Ephrata with three individual golds on the day. Photo by Denise Mitchell

The two-time Division Two Swimming Champion Ephrata Tidal Waves were denied a three-peat this past weekend at the D-Two Meet held at Ephrata Community Pool.

Despite claiming a total of 14 gold medals, Ephrata finished with 941.5 total points to finish second only to Mt. Joy, which won the title with a score of 1048. The rest of the top five included: Landisville (929); Lititz Springs (546); and Hempfield (506.5).

Individually, Chad Jones led the way for Ephrata with a triple gold medal performance, winning the boys 13-14 50 backstroke (32.20), 50 breaststroke (35.52) and 50 butterfly (31.02.

Three other Ephrata swimmers were double winners Saturday. They included: Jack Martin, who took home titles in the boys 9-10 25 freestyle (14.86) and 25 butterfly (16.35); Cali Burkholder, who claimed both the girls 9-10 25 backstroke (20.01) and 25 butterfly (17.78) crowns; and Mia Pfautz, who won both the girls 8-&-under 25 breaststroke (26.13) and 25 butterfly (20.86) events.

Other individual event winners for the Tidal Waves included: Kauri Parsons in the girls 11-12 50 backstroke (35.77); Dominic Mentzer in the boys 9-10 25 breaststroke (23.01); and Ella Pfautz in the girls 9-10 25 breaststroke (20.91).

Up next, Conestoga Valley will play host the Lancaster County Swim Championships this Friday and Saturday.

The following are the top three finishers in each event from the Division Two Championships:

 

DIVISION TWO CHAMPIONSHIPS

@ Ephrata

GIRLS

Ages 8 & Under

25-METER FREESTYLE: 1. R. Peters, MJ, 19.39; 2. C. Bitner, EPH, 20.69; 3. B. Tumoczko, MJ, 20.76.

25-METER BACKSTROKE: 1. K. Morgan, LCC, 24.28; 2. M. Torquato, MJ, 24.31; 3. R. Peters, MJ, 24.50.

25-METER BREASTSTROKE: 1. M. Pfautz, EPH, 26.13; 2. C. Bitner, EPH, 29.33; 3. E. Hatfield, LV, 29.89.

25-METER BUTTERFLY: 1. M. Pfautz, EPH, 20.86; 2. B. Tymoczko, MJ, 24.26; 3. M. Torquato, MJ, 26.31.

100-METER FREESTYLE RELAY: 1. Mt. Joy A, 1:24.45; 2. Ephrata A, 1:29.42; 3. Landisville A, 1:46.17.

Ages 9-10

25-METER FREESTYLE: 1. A. Horner, MTV, 15.97; 2. T. Leber, LV, 16.29; 3. C. Wolfe, LV, 16.64; 3. L. Groff, HEMP, 16.64.

25-METER BACKSTROKE: 1. C. Burkholder, EPH, 20.01; 2. M. Clark, EPH, 20.26; 3. E. Ranauro, LCC, 20.89.

25-METER BREASTSTROKE: 1. E. Pfautz, EPH, 20.91; 2. L. Groff, HEMP, 22.36; 3. A. Rush, HEMP, 23.20.

25-METER BUTTERFLY: 1. C. Burkholder, EPH, 17.78; 2. M. Clark, EPH, 17.82; 3. L. Groff, HEMP, 18.77.

100-METER FREESTYLE RELAY: 1. Ephrata A, 1:09.16; 2. Landisville A, 1:10.81; 3. Mt. Joy Lions A, 1:21.06.

Ages 11-12

50-METER FREESTYLE: 1. M. Conway, MJ, 30.00; 2. K. Parsons, EPH, 30.29; 3. L. Bishop, LV, 32.07.

50-METER BACKSTROKE: 1. K. Parsons, EPH, 35.72; 2. B. Burkholder, EPH, 37.16; 3. K. Stringe, HEMP, 37.89.

50-METER BREASTSTROKE: 1. M. Conway, MJ, 37.38; 2. A. Fink, MJ, 40.45; 3. A. Mayer, HEMP, 44.50.

50-METER BUTTERFLY: 1. L. Bishop, LV, 34.23; 2. B. Burkholder, EPH, 34.25; 3. A. Zimmerman, EPH, 34.40.

200-METER FREESTYLE RELAY: 1. Ephrata A, 2:07.71; 2. Mt. Joy Lions A, 2:11.48; 3. Landisville A, 2:18.10.

Ages 13-14

50-METER FREESTYLE: 1. E. Gambler, MJ, 29.40; 2. E. Taylor, LS, 29.87; 3. E. Wolfe, LV, 30.11.

50-METER BACKSTROKE: 1. E. Wolfe, LV, 34.69; 2. K. Gerhardt, LCC, 34.72; 3. K. Eby, LS, 34.75.

50-METER BREASTSTROKE: 1. E. Taylor, LS, 37.90; 2. A. Koger, LV, 38.76; 3. E. Wolfe, LV, 38.87.

50-METER BUTTERFLY: 1. E. Gambler, MJ, 31.32; 2. A. Koger, LV, 32.54; 3. K. Gerhardt, LCC, 32.65.

200-METER FREESTYLE RELAY: 1. Lancaster Country Club A, 2:06.46; 2. Mt. Joy Lions A, 2:07.74; 3. Ephrata A, 2:15.35.

Ages 15-18

50-METER FREESTYLE: 1. J. Park, MJ, 28.01; 2. H. Greenway, LS, 29.06; 3. K. Yoder, LV, 29.28.

50-METER BACKSTROKE: 1. J. Park, MJ, 32.80; 2. L. Hocker, LS, 33.61; 3. K. Wiglesworth, LV, 33.95.

50-METER BREASTSTROKE: 1. J. Park, MJ, 34.14; 2. E. Root, HEMP, 35.69; 3. H. Fry, HEMP, 37.20.

50-METER BUTTERFLY: 1. J. Park, MJ, 29.60; 2. H. Greenway, LS, 31.08; 3. M. Shaffer, LV, 32.14.

200-METER FREESTYLE RELAY: 1. Mt. Joy Lions A, 1:58.19; 2. Landisville A, 1:58.46; 3. Ephrata A, 2:03.04.

BOYS

Ages 8 & Under

25-METER FREESTYLE: 1. N. Shay, LS, 18.94; 2. A. Barry, MTV, 20.17; 3. G. Rush, HEMP, 20.85.

25-METER BACKSTROKE: 1. A. Barry, MTV, 23.27; 2. J. Betteridge, LCC, 25.26; 3. B. Roettger, LV, 29.97.

25-METER BREASTSTROKE: 1. R. Shoff, MTV, 28:78; 2. A. Holmes, MST, 30.14; 3. G. Rush, HEMP, 32.65.

25-METER BUTTERFLY: 1. C. Appleby, MTV, 22.18; 2. J. Betteridge, LCC, 23.28; 3. G. Rush, HEMP, 25.97.

100-METER FREESTYLE RELAY: 1. Mountville A, 1:35.72; 2. Landisville A, 2:04.00; 3. Mt. Joy Lions A, 2:11.97.

Ages 9-10

25-METER FREESTYLE: 1. J. Martin, EPH, 14.86; 2. C. Trowbridge, MTV, 16.10; 3. C. Houck, MJ, 16.19.

25-METER BACKSTROKE: 1. C. Trowbridge, MTV, 18.33; 2. D. Mentzer, EPH, 19.70; 3. C. Simes, EPH, 20.13.

25-METER BREASTSTROKE: 1. D. Mentzer, EPH, 23.01*; 1. B. Shoff, MTV, 23.01*; 3. D. Tumolo, LV, 23.41.

25-METER BUTTERFLY: 1. J. Martin, EPH, 16.35; 2. C. Trowbridge, MTV, 16.46; 3. C. Houck, MJ, 16.97.

100-METER FREESTYLE RELAY: 1. Ephrata A, 1:06.48; 2. Landisville A, 1:14.73; 3. Mt. Joy Lions A, 1:16.52.

Ages 11-12

50-METER FREESTYLE: 1. E. Rachael, MJ, 29.25; 2. A. Seprinski, LS, 30.25; 3. C. Ketchum, MJ, 30.86.

50-METER BACKSTROKE: 1. E. Rachael, MJ, 34.21; 2. J. Ketchum, MJ, 37.42; 3. N. Houck, MJ, 39.02.

50-METER BREASTSTROKE: 1. C. Ketchum, MJ, 38.78; 2. C. Simes, EPH, 40.13; 3. P. Knepp, MST, 41.53.

50-METER BUTTERFLY: 1. A. Seprinski, LS, 33.95; 2. C. Simes, EPH, 36.55; 3. I. Vitko, MTV, 38.43.

200-METER FREESTYLE RELAY: 1. Mt. Joy Lions A, 2:08.58; 2. Manheim Swim Team A, 2:24.70; 3. Ephrata A, 2:25.14.

Ages 13-14

50-METER FREESTYLE: 1. A. McHugh, LV, 28.77; 2. J. Root, HEMP, 28.93; 3. B. Sipel, MST, 29.13.

50-METER BACKSTROKE: 1. C. Jones, EPH, 32.20; 2. J. Colino, LV, 35.16; 3. L. Roettger, LV, 36.07.

50-METER BREASTSTROKE: 1. C. Jones, EPH, 35.52; 2. A. McHugh, LV, 36.42; 3. W. Russell, HEMP, 36.72.

50-METER BUTTERFLY: 1. C. Jones, EPH, 31.02; 2. W. Russell, HEMP, 32.12; 3. G. Krawizcki, LV, 33.08.

200-METER FREESTYLE RELAY: 1. Landisville A, 1:58.87; 2. Hempfield A, 1:59.92.

Ages 15-18

50-METER FREESTYLE: 1. J. Houck, MJ, 24.27; 2. T. McGillan, EPH, 25.10; 3. A. Fissella, LV, 25.23.

50-METER BACKSTROKE: 1. O. Lance, LS, 28.66; 2. E. Shonk, MJ, 29.41; 3. J. Corrigan, LV, 30.50.

50-METER BREASTSTROKE: 1. A. Fissella, LV, 31.28; 2. J. Corrigan, LV, 32.67; 3. T. McGillan, EPH, 33.91.

50-METER BUTTERFLY: 1. J. Houck, MJ, 26.29; 2. O. Lance, LS, 27.01; 3. A. Fissella, LV, 27.86.

200-METER FREESTYLE RELAY: 1. Mt. Joy A, 1:44.80; 2. Hempfield A, 1:50.84; 3. Lititz Springs A, 1:54.93.

TEAM SCORES

  1. Mt. Joy Lions (MJ)), 1048; 2. Ephrata Tidal Waves (EPH), 941.5; 3. Landisville Dolphins (LV), 929; 4. Lititz Springs (LS), 546; 5. Hempfield Stingrays (HEMP), 506.5; 6. Mountville (MTV), 391; 7. Manheim Swim Team (MST), 202; 8. Lancaster Country Club (LCC), 197.

 

 

About digital editor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *