Making Waves

By on July 26, 2017
Members of the Ephrata Tidal Waves swim team celebrate after capturing the team championship at the Division Two Meet this past Saturday at Ephrata.

Members of the Ephrata Tidal Waves swim team celebrate after capturing the team championship at the Division Two Meet this past Saturday at Ephrata.

Ephrata wins Division Two championship

The host Ephrata Tidal Waves won a total of 14 gold medals Saturday to propel them to the Division Two Swim Championship.

Ephrata captured first place with a team score of 1,051 to easily surpass runner-up L-S Otters (827) and Landisville, which finished a distant third with a score of 729.

Individually, three swimmers collected two individual golds apiece. They included: Cole Freeman, who placed first in both the boys 11-12 50 free and 50 back; Jack Martin, who won both the boys 8-and-under 25 free and 25 fly; and Cali Burkholder, who earned gold medals in both the girls 8-and-under 25 back and 25 fly events.

Other individual event winners for the Tidal Waves included: Thomas McGillan in the boys 13-15 50 free; Ryan Brubaker in the boys 13-14 50 back; Sydney Dundon in the girls 15-and-over 50 fly; Bria Burkholder in the girls 9-10 25 back; and Kauri Parsons in the girls 9-10 25 breast.

The results for the Ephrata Tidal Waves in each event were as follows:

LANCASTER SUMMER LEAGUE

DIVISION TWO CHAMPIONSHIPS

At Ephrata

GIRLS 11-12 50 FREESTYLE

  1. Avery Bitner, 35.75; 18. Ava Wolf, 36.41; 21. Olivia Beard, 36.65; 23. Adrianna McClain, 37.34; 26. Hannah King, 38.97; 34. Damadi Yocum-Pringle, 42.63; 35. Sara Brass, 42.88; 37. Bethany Appel, 46.31; 40. Hailey Maywell, 50.18.

BOYS 11-12 50 FREESTYLE

  1. Cole Freeman, 29.98; 21. Aiden Weaver, 39.02; 31. Ethan Mentzer, 49.79; 33. Evan Dunlap, 53.86.

GIRLS 13-14 50 FREESTYLE

  1. Alyssa Fedorshak, 29.60; 11. Emma Huber, 33.78; 19. Hattie Mendenhall, 37.29; 23. Makenzie Rivera, 40.92; 26. Bianca Weber, 46.46.

BOYS 13-14 50 FREESTYLE

  1. Thomas McGillan, 27.25; 4. Ryan Brubaker, 27.93; 22. Thatcher Eby, 35.07; 24. William Pepper, 37.16; 25. Nathan King, 47.18.

GIRLS 15-&-OVER 50 FREESTYLE

  1. Mary Campbell, 30.42; 10. Maya Chedraoui, 30.72; 14. Ashley Zimmerman, 31.42; 18. Leah Weaver, 32.72; 30. Lucia Martin, 35.20.

BOYS 15-&-OVER 50 FREESTYLE

  1. Darren Schlemm, 27.00; 29. Noah Young, 30.64; 35. Jacob Welsh, 33.57.

GIRLS 11-12 50 BACKSTROKE

  1. Josie Leonard, 40.92; 17. Adrianna McClain, 43.91; 18. Trinity Roth, 44.15; 19. Maddie Russell, 44.29; 23. Lauren Artus, 48.31; 24. Ashley Rogers, 49.50; 29. Damadi Yocum-Pringle, 52.30.

BOYS 11-12 50 BACKSTROKE

  1. Cole Freeman, 34.57; 2. Chad Jones, 36.30; 13. Aiden Weaver, 47.46; 21. Evan Dunlap, 1:05.11; 22. Ethan Mentzer, 1:07.67.

GIRLS 13-14 50 BACKSTROKE

  1. Alyssa Fedorshak, 34.38; 4. Kierra Parsons, 36.50; 5. Kailee Freeman, 37.12; 8. Sami Ehrhart, 38.89; 9. Alexandria Kwiatkowski, 39.30.

BOYS 13-14 50 BACKSTROKE

  1. Ryan Brubaker, 33.03; 13. William Pepper, 47.75; 14. Nathan King, 56.64.

GIRLS 15-&-OVER

50 BACKSTROKE

  1. Sydney Dundon, 33.59; 6. Leah Weaver, 35.47; 10. Elizabeth Mendenhall, 39.05; 17. Jenny Valent, 42.79.

BOYS 15-&-OVER

50 BACKSTROKE

  1. Darren Schlemm, 30.60; 13. Noah Young, 40.88; 15. Jacob Welsh, 41.71.

GIRLS 11-12

50 BREASTSTROKE

  1. Maddie Russell, 50.41; 20. Ava Wolf, 52.95; 22. Trinity Roth, 53.87; 23. Ashley Rogers, 55.07; 25. Sara Brass, 56.68; 31. Bethany Appel, 1:00.86; 33. Hailey Maywell, 1:03.89.

BOYS 11-12

50 BREASTSTROKE

  1. Chad Jones, 40.43; 3. Cole Freeman, 40.94; 15. Aiden Weaver, 53.15.

GIRLS 13-14

50 BREASTSTROKE

  1. Kierra Parsons, 39.45; 9. Emma Huber, 44.32; 15. Hattie Mendenhall, 48.96; 17. Makenzie Rivera, 52.27; 18. Grace Young, 53.54; 19. Bianca Weber, 58.11.

BOYS 13-14

50 BREASTSTROKE

  1. Thomas McGillan, 35.26; 5. Payton Miller, 38.60; 16. Thatcher Eby, 47.56; 18. William Pepper, 51.50; 19. Nathan King, 53.61.

GIRLS 15-&-OVER

50 BREASTSTROKE

  1. Mary Campbell, 39.29; 6. Leah Weaver, 41.30; 13. Elizabeth Mendenhall, 44.59; 14. Jenny Valent, 46.20.

BOYS 15-&-OVER

50 BREASTSTROKE

  1. Jacob Welsh, 44.00.

GIRLS 11-12 50 BUTTERFLY

  1. Josie Leonard, 42.86; 10. Avery Bitner, 43.50; 11. Lauren Artus, 43.51; 15. Olivia Beard, 47.28; 17. Hannah King, 49.77; 18. Bethany Appel, 51.59; 19. Hailey Maywell, 1:13.82.

BOYS 11-12 50 BUTTERFLY

  1. Chad Jones, 35.53; 17. Ethan Mentzer, 1:09.24.

GIRLS 13-14 50 BUTTERFLY

  1. Kailee Freeman, 35.64; 13. Sami Ehrhart, 39.57; 15. Alexandra Kwiatkowski, 40.06; 18. Grace Young, 44.02; 20. Bianca Weber, 1:04.78.

BOYS 13-14 50 BUTTERFLY

  1. Payton Miller, 32.57; 9. Austin Brass, 39.38; 11. Thatcher Eby, 41.12.

GIRLS 15-&-OVER 50 BUTTERFLY

  1. Sydney Dundon, 31.31; 5. Maya Chedraoui, 34.04; 8. Ashley Zimmerman, 34.69; 15. Mary Miller, 37.11; 20. Lucia Martin, 40.51.

BOYS 15-&-OVER 50 BUTTERFLY

  1. Darren Schlemm, 29.74; 21. Noah Young, 38.38.

GIRLS 11-12

200 FREESTYLE RELAY

  1. Ephrata A (Wolf, Bitner, Roth, Leonard), 2:24.98; 7. Ephrata B (Russell, Artus, Beard, McClain), 2:32.84; 12. Ephrata C (Brass, Rogers, Yocum-Pringle, King), 2:55.07.

GIRLS 13-14

200 FREESTYLE RELAY

  1. Ephrata A (Fedorshak, Freeman, Ehrhart, Parsons), 2:09.05; 5. Ephrata B (Kwiatkowski, Mendenhall, Rivera, Young), 2:39.20.

BOYS 13-14

200 FREESTYLE RELAY

  1. Ephrata A (Brass, McGillan, Miller, Brubaker), 1:58.52.

GIRLS 15-&-OVER

200 FREESTYLE RELAY

  1. Ephrata A (Zimmerman, Campbell, Chedraoui, Dundon), 2:00.51; 8. Ephrata B (Mendenhall, Valent, Miller, Martin), 2:20.86.

GIRLS 8-&-UNDER

25 FREESTYLE

  1. Zoe Keller, 18.68; 6. Maura Clark, 19.73; 9. Ella Pfautz, 20.75; 14. Vanita Modi, 22.38; 15. Aimee Selzer, 23.28; 23. Nadia Drobot, 25.46; 31. Mia Pfautz, 28.11; 32. Cameron Bitner, 28.15; 34. Allison Martin, 29.07.

BOYS 8-&-UNDER

25 FREESTYLE

  1. Jack Martin, 16.57; 5. Dominic Mentzer, 19.20; 7. Jeshuah Bautista, 20.34; 15. Caleb Rice, 23.63; 18. William Mendenhall, 24.54; 30. Eugene Tolstoy, 35.89.

GIRLS 9-10

25 FREESTYLE

  1. Megan Martin, 16.56; 7. Katie Brass, 17.41; 8. Addy Zimmerman, 17.50; 13. Paytyn Jones, 18.08; 21. Olivia Archibald, 19.52; 30. Taylor Artus, 20.86; 37. Emily White, 23.14; 42. Heidi Martin, 24.88.

BOYS 9-10 25 FREESTYLE

  1. Graham Mendenhall, 18.49; 17. Chase Prange, 19.88; 21. Noah King, 21.45; 26. Leo Tolstoy, 22.44; 28. Aleks Tolstoy, 22.75; 33. Noah Woods, 25.45; 35. Khue Yang, 27.24.

GIRLS 8-&-UNDER

25 BACKSTROKE

  1. Cali Burkholder, 21.14; 5. Sean Archibald, 23.16; 9. Nadia Drobot, 27.19; 12. Vanita Modi, 28.71; 16. Aimee Selzer, 30.15.

BOYS 8-&-UNDER

25 BACKSTROKE

  1. William Mendenhall, 32.15; 19. Eugene Tolstoy, 35.32.

GIRLS 9-10 25 BACKSTROKE

  1. Bria Burkholder, 20.23; 2. Megan Martin, 20.37; 6. Emma Kingston, 21.14; 8. Paytyn Jones, 21.64; 24. Taylor Artus, 27.39; 26. Emily White, 28.76; 27. Heidi Martin, 29.06.

BOYS 9-10 BACKSTROKE

  1. Gannon McClain, 20.97; 18. Aleks Tolstoy, 27.00; 19. Chase Prange, 27.11; 20. Noah King, 27.33; 23. Leo Tolstoy, 28.86; 27. Khue Yang, 32.47; 29. Noah Woods, 33.96.

GIRLS 8-&-UNDER

25 BREASTSTROKE

  1. Ella Pfautz, 27.66; 6. Carly Mendenhall, 31.19; 14. Mia Pfautz, 45.93.

BOYS 8-&-UNDER

25 BREASTSTROKE

  1. Dominic Mentzer, 28.13; 5. William Mendenhall, 34.68; 6. Eugene Tolstoy, 39.14.

GIRLS 9-10 25 BREASTSTROKE

  1. Kauri Parsons, 21.58; 5. Emma Kingston, 23.30; 6. Katie Brass, 23.91; 13. Olivia Archibald, 26.45; 14. Taylor Artus, 26.84; 27. Heidi Martin, 31.91.

BOYS 9-10 25 BREASTSTROKE

  1. Graham Mendenhall, 26.24; 13. Aleks Tolstoy, 29.12; 14. Leo Tolstoy, 30.85; 18. Noah Woods, 32.26.

GIRLS 8-&-UNDER

25 BUTTERFLY

  1. Cali Burkholder, 19.78; 4. Zoe Keller, 21.96; 6. Maura Clark, 22.24; 8. Susan Archibald, 23.57; 12. Carly Mendenhall, 27.17; Cameron Bitner, 40.31.

BOYS 8-&-UNDER 25 BUTTERFLY

  1. Jack Martin, 18.82; 7. Jeshuah Bautista, 26.91; 9. Caleb Rice, 29.81.

GIRLS 9-10 25 BUTTERFLY

  1. Kauri Parsons, 18.05; 4. Addy Zimmerman, 18.16; 5. Bria Burkholder, 18.81; 22. Emily White, 27.67.

BOYS 9-10 25 BUTTERFLY

  1. Gannon McClain, 19.74.

GIRLS 8-&-UNDER

100 FREE RELAY

  1. Ephrata A (Keller, Archibald, Clark, Burkholder), 1:17.45; 7. Ephrata B (Selzer, Modi, Pfautz, Mendenhall), 1:38.38; 9. Ephrata C (Bitner, Martin, Drobot, Pfautz), 1:57.11.

BOYS 8-&-UNDER

100 FREE RELAY

  1. Ephrata A (Martin, Rice, Mentzer, Bautista), 1:23.31.

GIRLS 10-&-UNDER

100 FREE RELAY

  1. Ephrata A (Burkholder, Martin, Brass, Parsons), 1:08.41; 5. Ephrata B (Zimmerman, Archibald, Kingston, Jones), 1:14.61.

BOYS 10-&-UNDER

100 FREE RELAY

  1. Ephrata A (McClain, Prange, Mendenhall, King), 1:15.62.

TEAM SCORES: 1. Ephrata Tidal Waves, 1,051; 2. L-S Otters, 827; 3. Landisville Dolphins, 729; 4. Millersville Sea Lions, 705; 5. Hempfield Stingrays, 523; 6. Lititz Springs, 489; 7. Lancaster Country Club, 401; 8. East Petersburg, 337.

About digital editor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *