Tidal Waves place third at Woodridge Classic

By on June 21, 2017
Ephrata’s Allison Martin swims the girls U8 25 Backstroke at the Woodridge Classic this past Saturday. Photo by Missi Mortimer

Ephrata’s Allison Martin swims the girls U8 25 Backstroke at the Woodridge Classic this past Saturday. Photo by Missi Mortimer

The Ephrata Tidal Waves swim team earned seven individual titles to key an overall third-place finish in the team standings at the Woodridge Classic Swim Meet held Saturday at Woodridge Pool in Lititz.

Cali Burkholder led the way for Ephrata, earning wins in the girls 8U 25 free, 25 back and 25 fly events. Jack Martin also was a multiple winner, claiming the boys 8U 25 free and 25 fly. Cole Freeman added a single win in the boys 11-12 50 back, as did Ryan Brubaker in the boys 13-14 50 back.

Ephrata finished with 289 team points to finish behind only champion Overlook (364.5) and runner-up Skyline (299.5).

The following are the top three results in each event plus top 10 Ephrata finishers from the Woodridge Classic:

 

WOODRIDGE SWIM CLASSIC

  • Girls 9-10 100 I.M.
  1. Carley Ernst, East Petersburg, 1:28.78; 2. Kauri Parsons, Ephrata, 1:33.98; 3. Ashley Mellinger, Mount Joy, 1:35.20; 10. Bria Burkholder, Ephrata, 1:39.76.
  • Girls 11-12 100 I.M.
  1. Melanie Hahn, Woodridge, 1:17.12; 2. Kayla Parry, New Holland, 1:18.39; 3. Anna Koger, Landisville, 1:22.47.
  • Boys 9-10 100 I.M.
  1. Joey Myer, Skyline, 1:19.37; 2. (tie) Ivan Vitko, Mountville, 1:30.36; 2. (tie) Jeremiah Gocotano, Overlook, 1:30.36.
  • Boys 11-12 100 I.M.
  1. Brady Schwartz, Woodridge, 1:14.94; 2. Ryan Maietta, Woodridge, 1:15.08; 3. Cole Freeman, Ephrata, 1:17.48.
  • Girls 13-14 100 I.M.
  1. Karli Raasch, Skyline, 1:09.38; 2. Maggie Shaffer, East Petersburg, 1:13.33; 3. Morgan Stuhltrager, Woodridge, 1:14.01; 5. Alyssa Fedorshak, Ephrata, 1:15.03; 10. Kierra Parsons, Ephrata, 1:18.90.
  • Girls 15-18 100 I.M.
  1. Emma Schouten, Woodridge, 1:09.88; 2. Tyler Mandrell, East Petersburg, 1:11.71; 3. Sarah Marston, CV, 1:14.52; 10. Elizabeth Mendenhall, Ephrata, 1:22.36.
  • Boys 13-14 100 I.M.
  1. Michael Lemishko, New Holland, 1:05.90; 2. Thomas McGillan, Ephrata, 1:11.27; 3. Owen Campbell, Woodridge, 1:11.50; 5. Ryan Brubaker, Ephrata, 1:13.29.
  • Boys 15-18 100 I.M.
  1. Oliver Lance, Woodridge, 1:05.17; 2. Jayden Corrigan, Landisville, 1:06.63; 3. Colin Sensenich, Manheim, 1:06.82.
  • Girls 8U 25 Freestyle
  1. Cali Burkholder, Ephrata, 17.89; 2. Effie Papadimitriou, Skyline, 18.20; 3. Dru Landis, Millersville, 18.57; 6. Maura Clark, Ephrata, 19.52.
  • Boys 8U 25 Free
  1. Jack Martin, Ephrata, 17.59; 2. Sam Kieffer, Bent Creek, 18.23; 3. Jake Coyle, Landisville, 18.37.
  • Girls 9-10 25 Freestyle
  1. Carley Ernst, East Petersburg, 14.81; 2. Camryn Schwartz, Woodridge, 16.28; 3. Megan Martin, Ephrata, 16.59; 4. Kauri Parsons, Ephrata, 16.63; 7. Bria Burkholder, Ephrata, 16.95.
  • Boys 9-10 25 Freestyle
  1. Joey Myer, Skyline, 14.38; 2. Ivan Vitko, Mountville, 15.00; 3. Jeremiah Gocotano, Overlook, 16.13.
  • Girls 11-12 50 Freestyle
  1. Melanie Hahn, Woodridge, 30.78; 2. Madeline Eckert, Overlook, 31.21; 3. Anna Koger, Landisville, 31.25.
  • Boys 11-12 50 Freestyle
  1. Brenden Stuhltrager, Woodridge, 30.02; 2. Ryan Maietta, Woodridge, 30.07; 3. Brady Schwartz, Woodridge, 30.13; 4. Cole Freeman, Ephrata, 30.14.
  • Girls 13-14 50 Freestyle
  1. Karli Raasch, Skyline, 28.53; 2. Hannah Greenway, Lititz Springs, 28.93; 3. Maggie Shaffer, East Petersburg, 29.26; 4. Alyssa Fedorshak, Ephrata, 29.57.
  • Boys 13-14 50 Freestyle
  1. Michael Lemishko, New Holland, 25.64; 2. Owen Campbell, Woodridge, 26.71; 3. Thomas McGillan, Ephrata, 27.42; 4. Ryan Brubaker, Ephrata, 27.66.
  • Girls 15-&-Over 50 Freestyle
  1. Emma Schouten, Woodridge, 28.34; 2. Tyler Mandrell, East Petersburg, 28.83; 3. Sarah Marston, CV, 29.06.
  • Boys 15-&-Over 50 Freestyle
  1. Oliver Lance, Woodridge, 26.03; 2. Derek Jones, Overlook, 26.43; 3. Reid Harpel, Woodridge, 26.52.
  • Girls 8U 25 Backstroke
  1. Cali Burkholder, Ephrata, 22.70; 2. Effie Papadimitriou, Skyline, 22.82; 3. Delaney Landis, Mountville, 24.13; 4. Maura Clark, Ephrata, 25.14.
  • Boys 8U 25 Backstroke
  1. Brody Reber, Woodridge, 19.63; 2. Jack Martin, Ephrata, 21.94; 3. Geno Falduts, CV, 23.33.
  • Girls 9-10 25 Backstroke
  1. Carley Ernst, East Petersburg, 18.28; 2. Megan Martin, Ephrata, 20.09; 3. Mia Parry, New Holland, 20.19; 4. Kauri Parsons, Ephrata, 20.23; 5. Bria Burkholder, Ephrata, 20.65.
  • Boys 9-10 25 Backstroke
  1. Joey Myer, Skyline, 18.06; 2. Cole Stevens, Overlook, 19.32; 3. Michael Gallagher, Woodridge, 21.06.
  • Girls 11-12 50 Backstroke
  1. Kayla Parry, New Holland, 36.13; 2. Madeline Eckert, Overlook, 36.32; 3. Anna Koger, Landisville, 37.85; 8. Josie Leonard, Ephrata, 41.38.
  • Boys 11-12 50 Backstroke
  1. Cole Freeman, Ephrata, 34.50; 2. Jacob Mathers, Overlook, 37.50; 3. Will Orr, Skyline, 38.15.
  • Girls 13-14 50 Backstroke
  1. Karli Raasch, Skyline, 32.56; 2. Breanna Fluhr, L-S, 33.15; 3. Alyssa Fedorshak, Ephrata, 33.29; 8. Kierra Parsons, Ephrata, 35.59.
  • Boys 13-14 50 Backstroke
  1. Ryan Brubaker, Ephrata, 32.97; 2. Owen Campbell, Woodridge, 33.03; 3. James Moll, Lititz Springs, 33.46; 4. Thomas McGillan, Ephrata, 33.83.
  • Girls 15-&-Over 50 Backstroke
  1. Tyler Mandrell, East Petersburg, 31.89; 2. Michaela Stone, New Holland, 34.00; 3. Diana Lamont, Overlook, 35.78; 6. Elizabeth Mendenhall, Ephrata, 37.90.
  • Boys 15-&-Over 50 Backstroke
  1. Oliver Lance, Woodridge, 29.00; 2. Elijah Gocotano, Overlook, 29.77; 3. Jayden Corrigan, Landisville, 31.37.
  • Girls 8U 25 Breaststroke
  1. Delaney Landis, Mountville, 27.02; 2. Jenna Ernst, East Petersburg, 27.39; 3. Georgia Ealy, Overlook, 27.57; 7. Carly Mendenhall, Ephrata, 29.96.
  • Boys 8U 25 Breaststroke
  1. Brody Reber, Woodridge, 24.51; 2. Geno Falduts, CV, 25.16; 3. Brady Shoff, Mountville, 26.64.
  • Girls 9-10 25 Breaststroke
  1. Camryn Schwartz, Woodridge, 20.08; 2. Ayla Oldac, Overlook, 21.20; 3. Emerson Mandrell, East Petersburg, 21.32.
  • Boys 9-10 25 Breaststroke
  1. Joey Myer, Skyline, 18.40; 2. Ivan Vitko, Mountville, 19.39; 3. Braden Leed, Overlook, 20.87.
  • Girls 11-12 50 Breaststroke
  1. Madeline Eckert, Overlook, 41.39; 2. Emilie Mosner, Woodridge, 41.83; 3. Kayla Parry, New Holland, 42.19.
  • Boys 11-12 50 Breaststroke
  1. Brady Schwartz, Woodridge, 37.52; 2. Jacob Mathers, Overlook, 38.65; 3. Ryan Maietta, Woodridge, 39.45; 6. Cole Freeman, Ephrata, 42.77.
  • Girls 13-14 50 Breaststroke
  1. Morgan Stuhltrager, Woodridge, 37.05; 2. Maddy Fritz, New Holland, 39.08; 3. Maggie Shaffer, East Petersburg, 39.35; 5. Kierra Parsons, Ephrata, 41.39; 7. Kailee Freeman, Ephrata, 41.82.
  • Boys 13-14 50 Breaststroke
  1. Tanner Haines, Lititz Springs, 34.47; 2. Luke Brandsema, Skyline, 36.02; 3. Thomas McGillan, Ephrata, 36,.21; 8. (tie) Alonso Borrero, Skyline, 39.89; 8. (tie) Ryan Brubaker, Ephrata, 39.89.
  • Girls 15-&-Over 50 Breaststroke
  1. Emma Schouten, Woodridge, 35.00; 2. Hailey Fry, Mount Joy, 37.07; 3. Tyler Mandrell, East Petersburg, 37.50; 7. (tie) Leah Weaver, Ephrata, 41.00; 7. (tie) Avery Heisey, CV, 41.00.
  • Boys 15-&-Over 50 Breaststroke
  1. Michael Raasch, Skyline, 33.78; 2. Elijah Gocotano, Overlook, 33.91; 3. Nikolas Pham, CV, 34.07.
  • Girls 8U 25 Butterfly
  1. Cali Burkholder, Ephrata, 20.00; 2. Effie Papadimitriou, Skyline, 20.44; 3. Jenna Ernst, East Petersburg, 20.74; 6. Maura Clark, Ephrata, 22.27.
  • Boys 8U 25 Butterfly
  1. Jack Martin, Ephrata, 19.88; 2. Brody Reber, Woodridge, 20.31; 3. Sam Kieffer, Bent Creek, 22.83.
  • Girls 9-10 25 Butterfly
  1. Carley Ernst, East Petersburg, 16.15; 2. Ashley Mellinger, Mount Joy, 17.14; 3. Bria Burkholder, Ephrata, 17.82; 8. Megan Martin, Ephrata, 18.70.
  • Boys 9-10 25 Butterfly
  1. Ivan Vitko, Mountville, 17.88; 2. Cole Stevens, Overlook, 17.97; 3. Jeremiah Gocotano, Overlook, 18.24.
  • Girls 11-12 50 Butterfly
  1. Kayla Parry, New Holland, 34.25; 2. Melanie Hahn, Woodridge, 34.75; 3. Tenra Adams, Overlook, 36.00.
  • Boys 11-12 50 Butterfly
  1. Ryan Maietta, Woodridge, 32.59; 2. Brady Schwartz, Woodridge, 33.03; 3. Jayden Almodovar, Millersville, 33.96.
  • Girls 13-14 50 Butterfly
  1. Karli Raasch, Skyline, 30.75; 2. Ashley Parry, New Holland, 31.23; 3. Hannah Greenway, Lititz Springs, 31.28; 7. Alyssa Fedorshak, Ephrata, 33.03.
  • Boys 13-14 50 Butterfly
  1. Michael Lemishko, New Holland, 27.84; 2. Owen Campbell, Woodridge, 29.64; 3. Alonso Borrero, Skyline, 30.84.
  • Girls 15-&-Over 50 Butterfly
  1. Emma Schouten, Woodridge, 30.82; 2. Sarah Marston CV, 31.47; 3. Michaela Stone, New Holland, 34.20; 10. Mary Miller, Ephrata, 37.58.
  • Boys 15-&-Over 50 Butterfly
  1. Oliver Lance, Woodridge, 28.45; 2. Christian Strine, Skyline, 28.63; 3. Elijah Gocotano, Overlook, 28.78.
  • TEAM STANDINGS
  1. Overlook (364 1/2); 2. Skyline (299 1/2); 3. Ephrata (289); 4. New Holland (258); 5. East Petersburg (191); 6. Landisville (140); 7. Conestoga Valley (137 1/2); 8. Mountville (113 1/2); 9. Mount Joy (108); 10. Lititz Springs (105); 11. Millersville (59 1/2); 12. Bent Creek (33); 13. Lampeter-Strasburg (30); 14. Manheim (25); 15. Conestoga (19).

About digital editor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *